Seanca gjyqësore ndaj 40 të akuzuarve shqiptarë e kolumbianë për trafik ndërkombëtar kokaine në kuadër të dosjes “Shqiponja e Zezë” vijon këto ditë.

Në kuadër të hetimeve gjatë një periudhe 5 majore janë sekuestruar 8, 11 dhe 20 kg në makina që dërgonin jashtë vendit dhe 449 kg në portin e Antwerp-it në një ngarkesë me banane, në të cilën u zbuluan 6689 kg kokainë.

Pjesa tjetër 6240 kilogram ishte e destinuar për organizata të tjera kriminale.

Nga hetimet rezultoi se një nga të pandehurit kryesorë, Alfredo H., ishte në kontakt me grupet mafioze italiane të krijuara në Limburg. Kështu, të dy organizatat ndanin një depo.

Prandaj prokurori federal arrin në shumën prej 13.42 milionë euro duke qenë se organizata e shiste kokainën e saj me çmimin e shitjes me shumicë prej 27.500 euro për kilogram.

Organizata, nënvizoi përfaqësuesja e prokurorit publik në aktakuzën e saj, ka marrë kokainë në forma të ndryshme. Kur nuk fshihej në arkat e bananeve, ilaçi mund të integrohej në produkte: qymyr, çimento, lëng frutash.

Më pas duhej nxjerrë, prandaj ishte rëndësia e të pasurit “kimistë” kolumbianë. Në qershor 2021, 7000 litra lëng do të zbulohen gjatë një kontrolli në një garazh. Lëngu përmbante 800 kg kokainë.

Për të kryer këtë trafik, në krah të drejtuesve të organizatës kriminale kishte burra që kryenin detyra shumë specifike: menaxhim magazine, menaxhim të “forcës punëtore”. Kishte “vëzhgues” që monitoronin doket e portit, “nxjerrës” që hiqnin kokainën nga kontejnerët kur fshihej në thasë.

Për këtë qëllim, këta burra mund të përdornin gomone, të cilat, në portet e Antwerpen dhe Gentit, dilnin për të takuar varkat.

Polumbarët, të pajisur me qese të papërshkueshme nga uji, hoqën kokainën. Shkallët e mëdha ndonjëherë përdoreshin për të arritur në kontejnerë të grumbulluar ndonjëherë katër kate të larta.

Këto kontejnerë ndonjëherë gjurmoheshin duke përdorur fenerët GPS ndërsa prisnin momentin më të favorshëm për evakuimin e drogës. Puna e këtyre “nxjerrësve” ndonjëherë lehtësohej nga bashkëpunimi i brendshëm në porte.

Kishte edhe “furnizues”, të cilët siguronin ambiente, automjete apo kano. Kishte “kimistë” që lanin, paketonin ose bënin ëmbëlsirat me kokainë. Kishte ende “transportues” dhe “dorëzues” që e sillnin kokainën kryesisht në Gjermani, Spanjë, Itali apo Holandë. Dhe, në fund të fundit, ishin “pastruesit” e fitimeve të krijuara nga ky aktivitet kriminal.

Të enjten, prokurori federal do të detajojë rolin e 40 të pandehurve dhe dënimet e kërkuara.

Flet kimisti kolumbian: “U mashtrova

Një 68-vjeçar kolumbian, i akuzuar në gjyqin “Black Eagle”, në lidhje me trafikun e drogës, shpjegoi të hënën para gjykatës penale të Brukselit se ai mori pjesë në fakte pa e ditur.

Sipas shpjegimeve të tij, një nga të pandehurit kryesorë, me të cilin ishte bashkuar në një projekt ligjor të kultivimit të kanabisit, e ka gënjyer për realitetin e aktiviteteve të tyre ekonomike.

I pandehuri tha se ai mbërriti në Belgjikë në vitin 1989 sepse vendi i tij, Kolumbia, ishte bërë “i pajetueshëm nën Pablo Escobar”.

Ai më pas shpjegoi gjatë në gjykatë karrierën e tij si trajner futbolli, përpara se të kthehej në aktivitetet e tij të fundit profesionale, të lidhura me kultivimin dhe shitjen e kanabisit legal (CBD).

Ai pretendoi se i është afruar një individ, i cili është një nga të pandehurit kryesorë në këtë çështje, për të qenë bashkëpunëtor i tij në këtë “biznes”. Ai pohoi se nuk e dinte se ishte vetëm një mbulesë për një pazar droge.

Sipas hetimeve, i pandehuri kryesor në fjalë zotëronte vërtet një plantacion të ligjshëm kanabisi në Greqi, të subvencionuar nga qeveria dhe e përvetësoi atë.

Duket se ky njeri zotëronte edhe kompani në Qipro dhe Dubai dhe kishte investuar në tregtinë e qymyrit, ndoshta për të pastruar para nga trafiku i drogës.

Disa nga shqiptarët e përmendur në këtë proces janë identifikuar më parë nga mediat si Artur S., Indrit. K., Arben I., apo kosovari Bashkim O., të konsideruar ndër lojtarët më të mëdhenj shqiptarë në tregun e kokainës.

Në këtë dosje janë zbuluar edhe lidhje me zyrtarë në Shqipëri dhe të tjera detaje pritet të dalin në seancat në vijim.