Roja Bregdetare përfundoi kërkimin e saj të martën vonë për gjashtë punëtorë të ekuipazhit të mirëmbajtjes së rrugës që ndodheshin në Urën Francis Scott Key në Baltimore pasi ajo u shemb kur u përplas nga një anije mallrash.

“Në këtë pikë, bazuar në sasinë e kohës që nga rënia e urës dhe temperaturat e ujit, ne nuk mendojmë se do të gjejmë ndonjë nga këta njerëz ende gjallë”, -tha adm. Shannon Gilreath në një konferencë shtypi. Të paktën gjashtë persona mendohet se kanë vdekur, raporton The Baltimore Sun. Të martën vonë, ekipet e shpëtimit gjetën një trup në ujërat e lumit Patapsco, ndërsa pesë të tjerët nuk janë gjetur ende.

Dy persona të tjerë u nxorën të gjallë, njëri i plagosur rëndë. Ura u shemb kur një anije me kontejnerë goditi shtyllën. Përpjekjet aktive të kërkimit dhe shpëtimit u ndërprenë pas 18 orësh, tha adm. Shannon Gilreath, duke theksuar se roja bregdetare nuk po largohet nga skena, “thjesht do të shkojë në një fazë tjetër”.

Koloneli i Policisë së Shtetit të Maryland, Ronald Butler, tha se zhytësit do të kthehen në ujë në orën 6 të mëngjesit të së mërkurës në përpjekje për të gjetur trupat e pesë punëtorëve të zhdukur. Autoritetet ishin në gjendje të gjenin tre automjete pasagjerësh, një kamion çimentoje dhe një automjet të pestë të zhytur në ujë duke përdorur teknologjinë sonare infra të kuqe, tha shefi i zjarrfikësve të qytetit Baltimore, James Wallace.

Anija pësoi defekt

Kapiteni i anijes që u përplas në urën e Baltimores të martën bëri “çdo gjë që mundi të bënte” për të ngadalësuar anijen dhe për ta mbajtur atë që të mos lëvizte drejt urës, tha Clay Diamond, drejtor ekzekutiv dhe i përgjithshëm këshilltar i Shoqatës Amerikane të Pronarëve të Anijeve. “Disa minuta para se të godiste urës, kishte një ndërprerje të plotë të punës në anije, që do të thotë se ajo humbi fuqinë e motorit dhe fuqinë elektrike, ishte një ndërprerje totale”, tha Diamond për CNN. Në atë pikë, sipas Clay Diamond, kapiteni bëri “çdo gjë që mundi” për të ngadalësuar anijen dhe për ta mbajtur atë nga lëvizja në të djathtë, drejt urës.

Kapiteni lëshoi ??shpejt një sërë urdhrash, duke kërkuar që të kthehej timoni sa më shumë në port dhe të hidhej spiranca, dhe sipas Diamond, ishte mjeshtri ai që kontaktoi zyrën e dispeçimit për të ndërprerë trafikun në urë.

Sinjali i fatkeqësisë nga anija shmangi një tragjedi më të madhe
Autoritetet në Baltimore ishin në gjendje të mbyllnin urën Key për trafikun pak para se anija e mallrave Dali të përplasej me të dhe të bënte që ajo të rrëzohej të martën. Ishte një vendim që ka të ngjarë të parandalonte një fatkeqësi edhe më të madhe. Oficerët nga ura e anijes Dali njoftuan zyrtarët lokalë për një përplasje të mundshme, sipas ABC News, i cili citoi një raport të inteligjencës amerikane. CNN raportoi se zyrtarëve iu ishte pohuar tha se “anija ka humbur timonin e saj” dhe po shkonte me shpejtësi drejt urës.

Në audio, një person mund të dëgjohet duke thënë: “Më duhet një nga ju në anën jugore, një në anën veriore, për të mbajtur të gjithë trafikun në urë. Po afrohet një anije që sapo humbi timonin e saj, kështu që derisa ta marrim nën kontroll, duhet të ndalojmë të gjithë trafikun.”. Pas shembjes, e cila ndodhi vetëm 90 sekonda më vonë, një person tjetër dëgjohet duke thënë: “Sapo ra e gjithë ura. Filloni, filloni kush mundet… të gjithë. E gjithë ura sapo u shemb…”. Presidenti i SHBA Joe Biden tha se incidenti ishte një aksident i tmerrshëm, ndërsa përjashtoi mundësinë e veprimit të qëllimshëm.