Denoncimi: Dallendyshe Bici bën kërdinë bashkë me të motrën Elona Gogo , Julian Preni sekser i tyre

Kreu i PD-së Sali Berisha ka bërë një denoncim ditën e sotme në lidhje me inspektorin e IKMT-së, Julian Preni, i cili u arrestua pak ditë më parë me urdhër të SPAK, bashkë me zyrtarin e Urbanistikës në Sarandë, Ariel Balanin.

Denoncimi: Dallendyshe Bici bën kërdinë bashkë me të motrën Elona Gogo , Julian Preni sekser i tyre
Denoncimi: Dallendyshe Bici bën kërdinë bashkë me të motrën Elona Gogo , Julian Preni sekser i tyre

Në muajin mars të vitit 2020, Julian Preni me detyrë inspektor i IKMT-së i ka kërkuar shtetasit F. D. shumën monetare 7.500 Euro, për të mos i prishur objektin që kishte ndërtuar në plazh Ksamil, por pasi kanë negociuar ai i ka dhënë Prenit shumën prej 3000 Euro dhe nuk i është prishur objekti në vitin 2020 edhe pse ka pasur vendim prishje nga IKMT që prej muajit Shtator të vitit 2019. Nga dokumentacion i administruar nga IKMT rezulton se objekti është prishur vetëm në datën 07.06.2021. Preni e shtyu prishjen me dy vite për tre mijë eurot që mori dhe tani përfundoi në burg.

Por, duke iu referuar denoncimit të një qytetari dixhital, Berisha shprehet se Julian Preni, i vetmi inspektor që menaxhonte gjithë jugun, ka qenë sekseri personal i drejtoreshës së Kadastrës, Dallëndyshe Bici. Sipas denoncuesit, të gjitha lekët që mblidhte me korrupsion, Preni i ndante me Dallëndyshe Bicin, që më pas i investuan në një hotel në Kavajë.

Bëhet fjalë për hotelin “Henry” 2019, që figuron në emër të Julian Prenit, por sipas denoncuesit, ai nuk e justifikon dot me një rrogë prej 60 mijë lekësh të reja.

Qytetari dixhital denoncon më tej se të gjithë të shkarkuarit për korrupsion nga Agjencinë e Trajtimit të Pronave, janë emëruar nga Elona Gogo në Kadastër përmes motrës së saj Dallëndyshe Bici, pasi kanë qen sekserë të saj në kohën kur punote aty. Ai shton më tej se Elona Gogo shkon çdo ditë tek zyra e motrës së saj në Kadastër, Dallëndyshe Bici, ku drejtojnë dhe ndajnë punët.

Vlen të theksohet fakti se kur Dallëndyshe Bici u emërua si Kryeinspektore e IKMT, gjeti në detyrë si drejtore drejtorie në degën e IKMT në Tiranë, motrën e saj, Elona Gogo.

Gjithashtu, vlen të theksohet dhe fakti se Elona Gogo është marrë e pandehur nga SPAK për akuzën e shkeljes së barazisë në tendera për shkeljet e kryera në tenderin e rrugës Kardhiq-Delvinë. Sipas SPAK Elona Gogo, ish-kryetare e komisionit të vlerësimit të ofertave, në kundërshtim me ligjin skualifikoi nga gara kompaninë Gjoka, duke favorizuar atë fituese.

Postimi i plotë:

Dallandyshe Bici me të motrën bëjnë kërdinë!!

Juliani i arrestuar para pak ditësh ishte sekser gjobvënës kryesor për llogari të Dallandyshes.

Por vet ai nuk mbetej xhep bosh.

Ai ndërtoi në Golem hotelin luksoz “Henry”.

Elona emëron në kadastër të gjithë personat e shkarkuar për korrupsion që punonin në Kthimin e Pronave! Laj e thaj vjedhje dhe vetëm vjedhje.

Lexoni mesazhin e qytetarit dixhital.

Pershendetje,
Uroj te jeni mire,
Desha tju jap nje informacion,

Personi qe shte arrestuar mbreme nga SPAK Per mos prishjen e hotelit ne sarande Inspektori i IKMT se Qendrore Julian Preni, eshte sekseri personal i Dallandyshe Bicit,

Juliani ishte sekseri i Dallandyshes dhe ishte i vetmi inspektor qe menaxhonte Jugun me mbeshtetje te Dallandyshes.

Juliani ka nje hotel ne Golem me motren e Dallandyshes me Elonen. E cila aktualisht eshte nen hetim te Spak, Elona po ben emerimet tek Kadastra.

Hoteli quhet : Henry 2019 ne kavaje.

Te gjithe qe ka shkarkuar Ministri Drejtesise per korrupsion nga Kthimi Pronave jane emeruar nga Elona ne Kadaster.

Pra te lutem jane dy momemte: Del urdher prishje per hotelin ne 2020 kur IKMT e drejtonte Dallandyshja dhe mbasi Juliani mer leket Hoteli nuk prishet ky eshte fakti pare.

Sepse nje inspektor task force nuk kishte fuqi te anullonte urdherin e prishjes se Kryeinspektores.

Juliani ishte sekseri personal i Dallandyshes kudo shkonte Juliani dhe mblidhte Leket pastaj ja conte Dallandyshes dhe pastaj investuan duke hapur dhe nje hotel.

Se dyti si mundet nje inspektor i nje Agjencie shtetrore sic ishte Juliani me 60 mij leke te reja rroge ne muaj Hape nje hotel nje resort lluksoz.

Dhe tjetra cfare ndryshimi dhe zhvillimi do kete Kadastra kur te gjithe punonjesit qe u shkarkuan nga Drejtoria e Antikorrupsion e Ministrise se Drejtesise nga Agjencia e Teajtimit te Pronave jane emeruar ne Kadaster ne poste Kyce. Kjo ndodh pasi Elona ka punuar tek Agjencia e Pronave dhe sekseret qe ka pasur atje i ka cuar tek motra e saj ne kadaster dhe i menaxhon Elona.

Elona shkon perdite tek Kadastra dhe rri te zyra e Dallandyshes dhe drejton dhe ndan punet.
Bashke me Julianin duhej arrestuar dhe Dallandyshja.

Faleminderit.