Kongresmeni 34-vjeçar Cristian Nieto u qëllua për vdekje në Ekuador pak minuta pasi dha një intervistë në një cirk plot me fëmijë.

Në një video të postuar në rrjetet sociale, duken fëmijët teksa hyjnë në cirk kur papritur dëgjohen disa të shtëna dhe britma. Nga të shtënat, përveç Nietos, mbeti i vrarë edhe gruaja e tij dhe një person tjetër, ndërsa u plagos një gazetar.

Pasi u qëllua gazetarja nisi të thërrasë për ndihmë teksa përpiqej të mbrohej: “Kam nevojë për ndihmë, ambulancë, më qëlluan në krah”.

Nieto njihej në Ekuador me pseudonimin Rescate (shpëtimi në spanjisht), sepse u kishte ofruar ndihmë disa njerëzve, shumica prej tyre të varur nga droga.

Pak minuta para se të binte i vdekur, Nieto po u thoshte gazetarëve për ngjarjen se është një sukses i madh. Sipas informacioneve, personat e armatosur kishin hyrë në cirk para se të hapnin zjarr ndaj Nietos.

Vrasja e çiftit ndodh në një provincë ku ka prani të shtuara policore dhe ushtarake, pasi së fundmi kanë ndodhur edhe dy vrasje të tjera të motivuara politikisht. Përveç kësaj, është në fuqi edhe gjendja e jashtëzakonshme e dekretuar që nga janari nga qeveria kombëtare e Ekuadorit.