Nga Financial Times

Disa orë pasi Irani lëshoi një breshëri dronësh dhe raketash kundër Izraelit, krerët ushtarakë iranianë shpallën “misionin e kryer”.

Duke nisur sulmin e tij të parë të drejtpërdrejtë kundër armikut të tij të vjetër, Teherani synoi që sulmi të ishte një shfaqje muskujsh – nëse telegrafohej qartë – e forcës që e nxori në shesh luftën e tij të gjatë në hije me shtetin hebre.

Asnjë nga 170 dronët nuk arriti në hapësirën ajrore izraelite.

Njëzet e pesë nga 30 raketa lundrimi u rrëzuan përpara se të kalonin kufijtë e vendit dhe shumica e 120 raketave balistike u shkatërruan nga sistemet e mbrojtjes ajrore të Izraelit, sipas Forcave të Mbrojtjes të Izraelit.

Megjithatë, brenda regjimit islamik, operacioni u përshëndet si një sukses: një përgjigje e kalibruar për të rivendosur pengesën e tij dhe për të forcuar imazhin mes përfaqësuesve rajonalë dhe besnikëve vendas.

Ajo u pa gjithashtu si provë se Teherani do të mbështeste kërcënimet dhe gatishmërinë e tij për të ndërmarrë veprime vendimtare kur provokohet.

“Mesazhi i Iranit ishte i qartë: ne jemi më të çmendur nga sa e kuptoni dhe jemi të përgatitur të durojmë pasojat e luftës nëse është e nevojshme”, tha një burim i brendshëm i regjimit.

“Kjo ka për qëllim të shërbejë si një parandalues dhe një sinjal për SHBA-të dhe Izraelin se ‘mjaft është mjaft’”.

Vendimi për të nisur një sulm të drejtpërdrejtë ndaj Izraelit shënoi një lojë të rëndësishme politike për liderin suprem, Ayatollah Ali Khamenei, i cili tradicionalisht ka ndjekur një politikë “durimi strategjik” për t’iu përgjigjur armiqve si SHBA-ve dhe Izraeli.

Kjo do të thotë se vendimmarrësi përfundimtar i republikës ka kërkuar të shmangë konfliktin e drejtpërdrejtë, edhe pasi ka akuzuar Izraelin për vrasjen e shkencëtarëve bërthamorë iranianë dhe zyrtarëve të sigurisë brenda republikës.

Në vend të kësaj, është mbështetur në luftën asimetrike dhe përdorimin e përfaqësuesve rajonalë, si Hezbollahu dhe milicitë në Irak dhe Siri.

Ahmad Dastmalchian, ish-ambasadori i Iranit në Liban, tha se sulmi ndaj Izraelit “hapi një kapitull të ri në politikën mbrojtëse të Iranit” dhe përfaqësonte një “një ndryshim paradigme nga durimi strategjik në një mbrojtje me shumë shtresa”.

Ky sulm u nis si hakmarrje për një sulm të dyshuar izraelit në konsullatën e Iranit në Damask që vrau shtatë anëtarë të Gardës Revolucionare, duke përfshirë dy oficerë të lartë.

Izraeli ka ngritur një seri sulmesh kundër objektivave iraniane në Siri që kur sulmi i Hamasit më 7 tetor shkaktoi luftën në Gaza dhe shkaktoi një valë armiqësish rajonale që përfshinin grupe militante të mbështetura nga Irani.

Të paktën 18 anëtarë të Gardës Revolucionare janë vrarë në Siri, ndërsa sulmet izraelite në Libanin jugor kanë vrarë më shumë se 250 luftëtarë të Hezbollahut, përfaqësuesi më i fuqishëm dhe më i rëndësishëm i Iranit.

Gjatë gjithë kohës, zyrtarët iranianë kanë thënë vazhdimisht se republika dëshiron të shmangë një luftë më të gjerë rajonale ose një konflikt të drejtpërdrejtë me Izraelin.

Megjithatë, Teherani mendon se sulmi i Damaskut ka kaluar një vijë të kuqe dhe është gjithashtu i shqetësuar se mungesa e përgjigjes “vetëm do të inkurajonte kërcënimet e mëtejshme izraelite dhe do ta portretizonte Iranin si të dobët”, sipas burimeve të brendshme të regjimit.

Zyrtarët iranianë e përshkruan sulmin si “të kufizuar”, me breshërinë e dronit dhe raketave të dizajnuara për të shënjestruar një bazë ajrore dhe një qendër të inteligjencës që ata thanë se Izraeli kishte përdorur në sulmin e tij të 1 prillit kundër konsullatës së Damaskut.

Ushtria izraelite tha se sulmi shkaktoi dëme minimale në një bazë ajrore në jug të vendit.

Nuk u raportua për viktima gjatë breshërisë së natës, megjithëse një fëmijë u plagos rëndë nga rrëzimi i copëzave pas një përgjimi.

Gjeneralmajor Hossein Salami, komandanti i rojeve, tha se sulmi i Iranit “mund të ishte shumë më i madh, por ne e kufizuam atë vetëm në objektet që regjimi kishte përdorur për të sulmuar konsullatën”.

Hossein Amirabdollahian, ministri i jashtëm i Iranit, tha se Teherani gjithashtu u kishte dhënë “miqve tanë” në rajon 72 orë paralajmërim se sulmi do të fillonte.

Ai tha se Teherani i kishte dërguar një mesazh Uashingtonit të dielën se “operacioni i tij do të kufizohet me qëllimin e mbrojtjes legjitime dhe ndëshkimit të Izraelit” – duke sinjalizuar një dëshirë për të shmangur çdo përshkallëzim me SHBA-të.