Vajza nga një grua jo zyrtare e ministrit të Jashtëm rus, Sergej Lavrov, është duke shikuar jetën luksoze në një apartament prej 6 mln eurosh në Kensington. Kjo është zbuluar nga aktivistët, që kanë kërkuar që edhe ajo të sanksionohej. Bëhet fjalë për Polina Kovaleva, 26 vjeçe, e identifikuar si vajza e Lavrov.

Nëna e saj, Svetlana Polyakova, me të cilën Lavrov ka pasur një lidhje që nga fillimi i viteve 2000, thuhet se është gruaja e tij jozyrtare. Sipas FBK-së, fondacioni kundër korrupsionit i drejtuar nga lideri i burgosur i opozitës Alexei Navalny , Polyakova zotëron një apartament në Moskë me vlerë 6 milionë euro. Ajo e shoqëron Lavrovin në çdo udhëtim jashtë vendit dhe ka qenë në një avion zyrtar më shumë se 60 herë, tha FBK.

Kovaleva ka ndjekur studimet në një shkollë private me konvikt në Bristol përpara se të merrte një diplomë në ekonomi me politikë në Universitetin Loughborough dhe më vonë të përfundonte një master në ekonomi dhe strategji për biznes në Imperial College London.

Ajo vazhdoi të punojë për Gazprom , gjigantin rus të energjisë, ku ndihmoi me bashkimet dhe blerjet dhe më vonë punoi në Glencore, kompania minerare.

Para se të blinte shtëpinë e saj, ajo jetonte në Holland Park, në perëndim të Londrës, në një apartament në një shtëpi në qytet që The Times mund të zbulojë se është në pronësi të ambasadës ruse. Të dhënat tregojnë se ambasada ukrainase aty pranë pretendonte se Rusia kishte pretenduar gabimisht pronësinë e pronës. Kovaleva tani jeton në një apartament, të cilin dokumentet e Regjistrit të Tokës thonë se ajo e bleu për 4.4 milionë paund pa hipotekë në vitin 2016, kur ishte 21 vjeç, në një bllok pranë Kensington High Street. Ajo ndan apartamentin me një burrë, që besohet se është partneri i saj, i cili gjithashtu ka 10 për qind të aksioneve në kompaninë e investimeve që ajo drejton tani.

Zhvillimi “fitues i çmimeve” ku ajo jeton përshkruhet si shijimi i “pamjeve të gjera nëpër Kensington & Holland Park”, me “objekte të gjera të kohës së lirë duke përfshirë një pishinë, palestër, spa, kinema, dhomë lojërash dhe simulator golfi”.

Në profilet e saj në rrjetet sociale, të fshira menjëherë pasi Rusia pushtoi Ukrainën, ajo postoi fotografi teksa udhëtonte nëpër botë.

Ndërsa ishte në Imperial, ajo u shfaq në faqen e internetit të universitetit si ambasadore studentore, duke u dhënë këshilla studentëve të ardhshëm. Ajo tha se ishte “magjepsur” nga strategjia e biznesit dhe përshkroi se si intensiteti i diplomës së saj master e kishte ndihmuar atë të zhvillonte “një nivel tjetër të etikës së punës”.

Maria Pevchikh, një hetuese në FBK që zbuloi lidhjen e Kovalevas me Lavrov, bëri thirrje dje që Kovaleva dhe familja e saj të sanksionohen.

“Babai biologjik i Polinës nuk është shumë i pasur. Ajo nuk ka burrë oligark”, tha ajo. “Por në moshën 21-vjeçare, ajo bleu këtë apartament në Londër në Kensington High Street për 4.4 milionë funte.”