Mbrëmjen e së martës në Veneto, një 32-vjeçar shqiptar, banues në Lazio, u arrestua nga policia e Bolzanos. 32-vjeçari, i cili është dënuar disa herë, është fshehur me miqtë e tij pas një arratisjeje të gjatë nëpër Itali.

Urdhri i arrestit lidhet me trazirat e së hënës së kaluar, më 24 qershor, pas ndeshjeve të Kampionatit Evropian midis Italisë dhe Kroacisë dhe Shqipërisë e Spanjës. Tifozë të shumtë italianë u mblodhën në Sheshin e Fitores për të festuar kalimin në turin e radhës.

Atyre iu bashkuan shumë tifozë shqiptarë, por për shkak të zhgënjimit nga eliminimi i ekipit të tyre, ata sulmuan tifozët që festonin për Italinë. Kjo çoi në një debat të dhunshëm në të cilin dyshohet se 32-vjeçari shqiptar nxori një thikë dhe plagosi dy të rinj italianë, njërin në krah dhe tjetrin në qafë.

Hetimi kundër autorit filloi menjëherë në bazë të dëshmive dhe pamjeve filmike. Kjo bëri të mundur jo vetëm identifikimin e shqiptarit, por edhe rindërtimin e radhës së ngjarjeve.

32-vjeçari shqiptar u dërgua në burgun e Pordenones. Nisur nga precedentët e tij penalë, policia lëshoi ??një urdhër dëbimi ndaj tij. Hetimet e mëtejshme janë duke u zhvilluar për të identifikuar të gjithë të përfshirë në përleshje dhe për të përcaktuar përgjegjësinë e tyre.