Real Madrid është mbreti i Champions League, duke triumfuar për herë të 14-të. Los Blancos fituan 1-0 në finalen e Parisit përballë Liverpool. Një sukses historik edhe për Carlo Ancelottin, që vendos rekord me 4 trofe të Champions, 2 herë me Milan dhe 2 herë me Real Madrid.

Ndeshja nisi me 36 minuta vonesë si pasojë e mos hyrjes në kohë të tifozëve, kryesisht atyre anglezë. Liverpool dominoi totalisht në pjesën e parë dhe për nga rastet duhej të kishte shënuar.
Salah dy herë provoi, por priti i sigurtë portieri i Real. Më pas ishte Mane që goditi shtyllën, por një meritë ka edhe Courtois që e devijoi. Gardiani belg nuk surprizohet as nga goditja me kokë e Salah. Por në fundin e fraksionit të parë ishte Real që shënoi me Benzema, por pas rishikimit të VAR, goli u anulua për jashtë loje.
Pjesa e dytë nisi më e ekuilibruar. Për të ardhur në minutën e 59-të, kur Real kalon në avantazh me Vinicius Junior.