Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) ka publikuar punën e shërbimeve të inteligjencës në 24 orët e fundit.

Shërbimi thotë se punonjësit e tyre gjithashtu marrin pjesë aktivisht në evakuimin e banorëve. Gjatë ditës, më shumë se një mijë gra dhe fëmijë u morën nga territori i rajonit të Kievit.

Këtu janë të dhënat e disa rajoneve që ka publikuar SBU:

Në rajonin e Luhansk:

Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) ka nisur procedimin kundër një militani të LNR (organizatë që në Ukrainë konsiderohet terroriste), i cili mbërriti në Belovodsk i shoqëruar nga ushtria ruse, ka deklaruar kreu i administratës civile-ushtarake që kërkoi edhe nënshtrimin e plotë të të gjitha autoriteteve lokale.

Militanti ka deklaruar se Belovodsk tani është territori i Republikës Popullore të Bjellorusisë dhe u bëri thirrje banorëve vendas dhe zbatuesve të ligjit që t’i ofrojnë mbështetje atij dhe trupave ruse.

Në rajonin e Vinnytsia:

SBU gjeti një depo me armë dhe eksploziv, e cila ishte e fshehur në një vend pyjor të rajonit.

Forcat e sigurisë gjetën pothuajse 2 kg TNT dhe plastid, 10 granata RGD dhe F1, një kuti municionesh për armë të vogla automatike dhe granata në një çantë të stilit sovjetik.

Në rajonin e Dnipro:

Është ndaluar një agjent i shërbimeve speciale ruse, i cili shpërndante materiale që mbështesnin agresionin rus kundër Ukrainës dhe ftonte civilët të bashkoheshin rreth ideve të “paqes ruse”.

Ai justifikoi veprimet barbare të pushtuesve, të cilët qëllojnë civilë dhe kryejnë sulme me raketa dhe bomba në zonat e banuara të qyteteve tona.

Në rajonin e Cherkasy:

U kap një agjitatore armike, e cila përhapte propagandën e vendit agresor dhe panik në rrjetet sociale.

Përveç kësaj, ajo shpërndau falsifikime për aktivitetet e autoriteteve publike dhe të dhëna të shtrembëruara për gjendjen ushtarake.

SBU ka thënë se vazhdon të punojë 24/7 dhe bën çdo përpjekje për të identifikuar dhe ndjekur penalisht të gjithë ndihmësit e pushtuesve.

“Të fitojmë së bashku!”.