Izraeli ka paralajmëruar se ushtria e tij do të nisë një sulm në Rafah nëse pengjet izraelitë të mbajtur nga Hamasi në Rripin e Gazës nuk lirohen deri në fillimin e Ramazanit, duke vazhduar të sfidojë thirrjet ndërkombëtare për të mbrojtur rreth 1.4 milionë palestinezë që janë strehuar aty.

Ndërsa çdo shpresë e mbetur për një armëpushim po shuhet, disa vende në komunitetin ndërkombëtar janë thellësisht të shqetësuar për pasojat e një operacioni tokësor në shkallë të gjerë në Rafah, i cili është kthyer në një kamp të përhapur të PZHBV-ve, në kufirin e mbyllur me Egjiptin.

“Nëse deri në Ramazan pengjet nuk janë në shtëpi, luftimet do të vazhdojnë kudo, duke përfshirë rajonin Rafah,” tha Benny Gantz, një anëtar i qeverisë së kryeministrit Benjamin Netanyahu gjatë kohës së luftës dhe ish-shefi i shtabit të përgjithshëm të mbrojtjes kombëtare të Izraelit. “Hamasi ka një zgjedhje. (Anëtarët e saj) mund të dorëzohen, të lirojnë pengjet dhe civilët në Gaza do të jenë në gjendje të festojnë Ramazanin”, shtoi ai gjatë një fjalimi në një konferencë të presidentëve të organizatave të mëdha çifute amerikane në Jerusalem.

Ramazani, një muaj i shenjtë për myslimanët, pritet të fillojë rreth të dielës, më 10 mars. Gjatë sulmit të paprecedentë të Hamasit në Izraelin jugor nga anëtarët e krahut të tij ushtarak më 7 tetor, rreth 250 njerëz u rrëmbyen dhe u dërguan në Rripin e Gazës. Sipas burimeve izraelite, më shumë se 130 pengje izraelite mbeten në duart e tyre – edhe pse një zëdhënës ushtarak kohët e fundit tha se të paktën 31 prej tyre besohet të jenë të vdekur.