Itali po vazhdon që të përballet me stuhinë “Ciaran” që ka shkaktuar viktima dhe përmbytje të shumta. Situata më kritike është në Toskanë, ku janë të paktën gjashtë viktima dhe dy të zhdukur.

Në rajon erë arrin deri në 150 kilometra në orë dhe reshje shiu që nuk kishin qenë kurrë kaq të mëdha për të paktën gjysmë shekulli, sipas mediave italiane.

Mbi 20 mijë persona qëndruan në errësirë ​​për disa orë. Uji pushtoi rrugë, shtëpi, përmbyti spitale, fabrika, qendra tregtare dhe theu brigjet e lumenjve këtë herë në territoret e Pratos, Pistoias dhe Pizës, si dhe në Campi Bisenzio.

Qeveria ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në rajon. Dëme kanë ndodhur edhe në Veneto, ku ka një person të zhdukur, zjarrfikës.

Paralajmërimi i motit të keq vazhdon të paktën deri në fund të fundjavës, ndoshta më pak intensive, shkruan TGCom.

Niveli i alarmit mbetet i lartë në Friuli dhe Sardenjë, ku shpejtësia e erërave të lëshuara nga cikloni arriti deri në 150 kilometra në orë.

Makthi i ciklonit Ciaran mund të përfundojë të hënën, kur stuhia të zhduket, duke lënë një rrjedhë të butë dhe të lagësht nga jugu.