Edhe ishulli i Korfuzit në Greqi është përfshirë nga zjarret masive mbrëmjen e sotme.

Flakët kanë përfshirë kurorën e malit në ishullin turistik duke u përhapur me shpejtësi.Ishulli i Korfuzit përfshihet nga flakët, pamjet dramatike dallohen

Pamjet dramatike dallohen prej qytetit të Sarandës si dhe nga Ksamili.

Aktualisht Greqia është duke u përballur me dhjetra vatra të mëdha zjarresh, ku më shkatërrimtare është ajo në ishullin e Rodosit, tashmë të braktisur nga turistët.