Dy persona u vranë dhe pesë të tjerë u plagosën nga të shtënat para një gjykate në Stamboll.

Dy autorë, një burrë dhe një grua, hapën zjarr në oborrin e Gjykatës së Çaglayan, duke vrarë dy dhe duke plagosur pesë, përfshirë tre oficerë policie, afër mesditës, tha Ministri i Brendshëm Ali Yerlikaya.

“Kishte një përpjekje për të sulmuar postbllokun përballë gjykatës së Çaglayan të Stambollit. Dy sulmuesit u vranë dhe 5 persona u plagosën, duke përfshirë 3 oficerë policie”, tha ministri turk.

Policia parandaloi një sulm në një pikë kontrolli sigurie në gjykatë, e cila dyshohet se ishte objektivi i sulmit.