Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përdorin vonesën e Izraelit për të nisur një ofensive tokësore në Gaza në mënyrë që të nxisin sistemet mbrojtëse në këtë rajon mes frikës në rritje se Irani dhe përfaqësuesit e tij do të përshkallëzojnë sulmet ndaj forcave amerikane dhe interesave aleate sapo të fillojë pushtimi.

Lëvizja për të forcuar sigurinë në rajon dhe për të ndërtuar një aftësi të mjaftueshme mbrojtëse për të penguar Iranin vjen pas shumë sulmeve ndaj trupave amerikane që nga 18 tetori, të cilat kanë plagosur 24 persona pjesë të personelit amerikan, thanë zyrtarët. Uashingtoni po kërkon më shumë kohë, ndërsa Izraeli përgatitet për sulmin e tij ushtarak në Gaza.

Ndërsa zyrtarët amerikanë thonë se pushtimi i planifikuar i Izraelit është penguar pjesërisht nga mosmarrëveshjet brenda aparatit të tij të sigurisë, Uashingtoni ka bërë gjithashtu pyetje në lidhje me strategjinë e Izraelit që e kanë ndihmuar ushtrinë izraelite të përsosë planet e saj.

Të martën më mbrëmje, kur u pyet nëse SHBA po i kërkonte Izraelit të vononte pushtimin tokësor, presidenti Joe Biden tha se “izraelitët po marrin vendimet e tyre”.

Por zyrtarët dhe strategët ushtarakë në Uashington e kanë mirëpritur këtë pauzë, duke thënë se ajo i ka dhënë kohë SHBA-së për të dërguar mbrojtje ajrore, personel shtesë dhe anije në rajon për të mbrojtur popullin e tij dhe për të penguar Teheranin ndërsa tensionet përshkallëzohen në të gjithë rajonin.

Izraeli ka kryer qindra sulme ajrore duke synuar udhëheqjen dhe armët e qendrat komanduese të Hamasit, sipas ushtrisë izraelite.

SHBA vlerëson se lëvizja e vet për të vendosur më shumë asete ushtarake në rajon në dy javët e fundit – duke përfshirë ardhjen e dy grupeve të reja sulmuese detare në Mesdhe – ka ndihmuar në mbajtjen e Iranit nga përplasja. Por zyrtarët thonë se përfaqësuesit e Teheranit ende përbëjnë një kërcënim të rëndësishëm për asetet dhe personelin e SHBA.

Një zyrtar i lartë amerikan tha: “Ajo që po shohim është shqetësuese. Ne kemi indikacione se ka grupe në rajon që kanë dëshirë të përshkallëzohen dhe kjo është arsyeja pse ne kemi forcuar praninë tonë ushtarake dhe kemi komunikuar se kemi forcuar praninë tonë ushtarake.”

Disa zyrtarë thanë se SHBA është veçanërisht e shqetësuar për Hezbollahun me bazë në Liban, i cili mbështetet nga Irani. Forcat izraelite dhe grupi militant – i cili luftoi 34 ditë në vitin 2006 – kanë shkëmbyer raketa ndërkufitare në dy javët e fundit, megjithëse të dyja palët duket se po kërkojnë të shmangin një konflikt të plotë.

Të martën, një agjenci lajmesh pranë Gardës Revolucionare të Iranit tha se përfshirja e Hezbollahut në një luftë me Izraelin tani ishte “e mundshme”.

Ndërsa administrata Biden vlerëson se Teherani nuk dëshiron të përballet drejtpërdrejt me SHBA-në ose Izraelin, ajo pret që ai të vazhdojë të aktivizojë përfaqësuesit rajonalë për të goditur në vend të kësaj. Zyrtarët kanë thënë se përveç mbështetjes dhe inkurajimit të sulmeve ndaj forcave dhe bazave amerikane, Irani në disa raste po i lehtëson në mënyrë aktive sulmet.

Grupet e lidhura me Iranin kanë shënjestruar forcat ose bazat amerikane në rajon të paktën 12 herë që nga 18 tetori, sipas një zyrtari amerikan.