Mbrëmjen e djeshme u zbulua se një raketë kishte kaluar në Poloni dhe kishte vrarë dy persona. Fatkeqësisht, raketa mori jetën e dy civilëve.

Ja çfarë dimë deri tani:

-Raketa goditi fshatin rural Przeëodow, i cili ndodhet rreth katër milje në perëndim nga kufiri ukrainas;

-Shpërthimi në një fabrikë gruri erdhi pasi Rusia lëshoi ​​një valë raketash që synonin Kievin;

-Zyrtarët amerikanë kanë thënë se gjetjet fillestare sugjerojnë se raketa që goditi Poloninë ishte gjuajtur nga forcat ukrainase në një raketë ruse që po hynte. Presidenti Joe Biden tha gjithashtu se raketa që goditi Poloninë nuk kishte gjasa të ishte lëshuar nga Rusia;

-Rusia ka mohuar pretendimet se ishte pas shpërthimit;

-Presidenti polak Andrzej Duda ka thënë se ka shumë të ngjarë që Polonia të aktivizojë nenin 4 të NATO-s;

-Udhëheqësit e NATO-s dhe G7-ës që u takuan për një takim urgjent në margjinat e samitit të G20 në Bali kanë ofruar “mbështetjen dhe ndihmën e tyre të plotë” për hetimin e Polonisë.

-Agjencia e lajmeve Associated Press citon tre zyrtarë amerikanë të kenë thënë se një vlerësim paraprak sugjeron se raketa që goditi Poloninë ishte gjuajtur nga forcat ukrainase në një raketë ruse në hyrje.

-Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka folur me ministrat e jashtëm polak dhe ukrainas për shpërthimin në Poloni. Ai dhe Ministri i Jashtëm polak Zbigniew Rau theksuan rëndësinë e aleancës së NATO-s “që të vazhdojë të qëndrojë në koordinim të ngushtë” ndërsa vlerësojnë se çfarë do të bëjnë më pas.

Dy raketa ruse goditën mbrëmjen e djeshme një fermë në Przeëodów në anën polake të kufirit polako-ukrainas duke lënë të vdekur dy qytetarë polak. Polonia është një vend anëtarë i NATO-s dhe si i tillë në rast sulmi mbrohet nga Aleanca. Shpërthimi ka vënë në alarm jo vetëm Poloninë por dhe vendet fqinje si Lituania, e cila po ashtu është vend anëtar i NATO-s. Kryeministri polak ka thërritur menjëherë mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare për të marrë masa të menjëhershme në bazë te rregullores së Aleancës së Atlantikut të Veriut. Rusia nga ana e saj i ka mohuar akuzat duke i quajtur shpifje të Perëndimit ndërkohë parlamenti i Çekisë ka votuar një mocion që e shpall Rusinë shtet terrorist.