Rusia ka ndaluar fluturimet britanike

Rusia si shenjë hakmarrje kundër Britanisë se Madhe, nuk do lejojë asnjë avion britanik të fluturojë mbi territorin rus.

Moska, ka mbyllur zyrtarisht hapësirën e saj ajrore për avionët britanikë, të cilët mund të lidhen me Mbretërinë e Bashkuar. Këtë fakt e ka bërë me dije vetë autoriteti i aviacionit civil rus.

Të enjten, Britania e njoftoi Rusinë për kufizimet në fluturimet e linjave ajrore ruse në hapësirën ajrore të Mbretërisë së Bashkuar, si pjesë e sanksioneve të reja.

Ndeshjet e Rusisë dhe Ukrainës do të luhen në vende neutrale

“Në mbledhjen e sotme, Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s vendosi gjithashtu që klubeve dhe ekipeve kombëtare ruse dhe ukrainase që garojnë në garat e UEFA-s do t’u kërkohet të luajnë ndeshjet e tyre në shtëpi në vende neutrale deri në njoftimin e mëtejshëm.

UEFA ka vendosur të anulojë ndeshjen e saj kryesore të futbollit, finalen e Ligës së Kampionëve, në Shën Petersburg, pasi Rusia sulmoi Ukrainën.

Finalja do të luhet në Paris më 28 Maj në stadiumin “Stade de France”. Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s vendosi gjithashtu që klubeve dhe ekipeve kombëtare ruse dhe ukrainase do t’u kërkohet të luajnë ndeshjet e tyre në fusha neutrale.

Rusia: Ne po mbrojmë Çernobilin nga terroristët

Ministria ruse e Mbrojtjes sapo ka lëshuar një deklaratë duke pohuar se trupat e saj po mbajnë uzinën bërthamore të Çernobilit për ta “mbrojtur atë”.

Ai thotë se po e bën këtë për të siguruar që “grupet nacionaliste dhe organizatat e tjera terroriste nuk mund të përdorin situatën në vend për të organizuar një provokim bërthamor”.

Rusia tha gjithashtu se nivelet e rrezatimit në zonën përreth uzinës ishin normale dhe se stafi po vazhdonte të monitoronte nivelet e radioaktivitetit.

Ushtria e Ukrainës: Ne kemi nevojë për të gjithë rekrutët, pa kufizime në moshë

Forca e Mbrojtjes e Ukrainës sapo ka postuar sërish në Tëitter, duke u bërë thirrje të gjithë civilëve që të bashkohen pavarësisht nga mosha e tyre  edhe nëse janë të mitu.

Deklarata, që i atribuohet Komandantit të Trupave, Yuri Galushkin, thotë:

“Sot, Ukraina ka nevojë për gjithçka. Të gjitha procedurat për anëtarësim janë thjeshtuar.

“Merrni vetëm pasaportën dhe numrin e identifikimit.

“Nuk ka kufizime në moshë”.

Presidenti i Ukrahinës Zelensky, “Ukrainasit tregojnë heroizimin e vërtetë”

Më herët, presidenti ukrainas përshëndeti përpjekjet e atyre që mbrojnë vendin.

Ai bëri homazhe për trimërinë e ushtarëve dhe civilëve. Të paktën 137 ukrainas vdiqën të enjten.

Ukraina u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve që mund të mbajnë armë të bashkohen në mbrojtjen e atdheut të tyre.

Rusia bombardoi 33 vende civile në 24 orë: Ukrainë

Në 24 orët e fundit, Rusia ka bombardoi 33 vende civile, Një zyrtar i Ministrisë së Brenshme, ka deklaruar se Rusia po synon dhjetëra vene tjera civile.

Forcat ruse janë mbyllur në kryeqytetin Kiev pasi përparuan me shpejtësi nga fronte të shumta në veri, lindje dhe jug të Ukrainës që nga fillimi i pushtimit të enjten.

Mbretëria e Bashkuar nuk do të vendosë avionë luftarakë kundër forcave ruse – Wallace

Sekretari britanik i Mbrojtjes Ben Wallace, ka theksuar se nuk do të vendos avionë luftarakë kundër forcave ruse.

Duke folur për BBC, Wallace thotë “për të krijuar një zonë ndalim-fluturimi, do të më duhej të vendosja avionët luftarakë britanikë drejtpërdrejt kundër avionëve luftarakë rusë. NATO-s do të duhej t’i shpallte në mënyrë efektive Rusisë. Sepse kjo është ajo që ju do të bënit”.

Shpërthim i madh që ndodhi ne Kiev

Pamjet tronditëse, të shpërthimit që ndodhi mëngjesin e të enjtes.

Planet e Rusisë për të kapur kapitalin  

Këshilltari i ministrisë së brendshme të Ukrainës, Anton Herashchenko, ka deklaruar se Rusia po përpiqet ë depërtojë në Kiev me kolona tabkesh në kryeqytet.