Të dielën e Shën Tomasit “nxënës i Krishtit”, kryeministri shqiptar Edi Rama zgjodhi të vizitojë Greqinë dhe t’u drejtohet bashkëatdhetarëve të tij nga këtu.

Natyrisht, ai kishte ëndërruar dhe ishte përgatitur për këtë ngjarje të veçantë masive në Athinë për një kohë të gjatë. Ai parashikoi një stadium të rehatshëm, një arenë të gjerë, një shesh publik të gjerë. Ai nuk do të ndihej rehat i ngjeshur në një dhomë të vogël. Ai donte prozhektorë, kamera televizive, dridhje kumbuese nga bashkatdhetarët e tij. E imagjinonte me mendjen e tij imagjinative se do të shquhej si një dymetërsh në podium, i rrethuar nga deputetë e kryebashkiakë dhe nga një orkestër që do ta lavdëronte paraprakisht me këngë fitoreje.

Lëvizje me rrezik të lartë

Dhe në fund, spektakli ka rrezikshmëri të lartë, si pasojë e marrëzisë së tij. Nuk kishte asnjë arsye në favor të nxitimit të tij për të nisur, si udhëtar i panevojshëm, takime të drejtpërdrejta me diasporën shqiptare në Greqi.

Nën maskën e fushatës për zgjedhjet kombwtare në vendlindjen e tij, të cilat nuk do të mbahen pas një viti nga sot, u shfaq mes shqiptarëve. Me mençuri, Ministria e Punëve të Jashtme greke u komunikoi partnerëve të stafit se, duke pasur parasysh fazën parazgjedhore që po kalojmë, do të ishte e preferueshme që vizita e tij private të shtyhej pas zgjedhjeve evropiane të 9 qershorit. Nxitja diplomatike e Athinës u injorua përballë studimit, nxitimit, lakmisë së nacionalpopulistit kokëfortë, Edi Rama. Me flokët e prerë shkurt dhe mjekrën e stiluar, ai kishte bërë prioritet shfaqjen e tij jashtë kufijve të vendit të tij përballë bashkatdhetarëve emigrantë.

Tashmë ai kujtoi se “udhëtimi pranveror drejt diasporës” nis nga Athina. Postimi i tij në rrjetet sociale u shoqërua me një video që tregon pamjet e takimeve të tij me Kyriakos Mitsotakis dhe ish-kryeministrin Alexis Tsipras. U shfaqën gjithashtu pamje të zbulimit tetorin e kaluar të bustit të Konstantinos Mitsotakis në Derviçan, një nga fshatrat e minoritetit grek në Epirin e Veriut. Semiologjikisht, ai përdori mesazhe pajtuese për t’i theksuar audiencës së tij vendase rëndësinë e turneut të tij jashtë vendit. Me Athinën si ndalesën e parë – për t’u ndjekur nga Milano, Londra dhe Dyseldorfi – ai reklamoi fushatën e tij me titullin “Rivitalizimi i Diasporës 2030” dhe slogani “Krenar për Shqipërinë”. Se përse ai nuk përfshiu Shkupin dhe Prishtinën, ku mbizotëron elementi shqiptar, si vende të ekskursioneve të tij, është mister.

Dëshpërim

Në fakt, kjo fushatë e tij perëndimore e udhëtimit zbulon dëshpërimin e tij, pasi vendi i tij është zvogëluar në popullsi për shkak të emigracionit masiv në më pak se 3 milionë banorë. Siç shtjelloi në intervistën e tij televizive deputeti dhe ish-nënkryetari i qeverisë shqiptare, Erion Braçe , bredhjet e pretenduara parazgjedhore të Ramës jashtë vendit kanë synime kombëtare.

Fillimisht, të ftojmë emigrantët të kthehen! Për t’i informuar në mënyrë tërheqëse se është më mirë këtu në shtëpi pa shpenzime sesa atje në vendet e huaja të shtrenjta. Në të vërtetë, në Shqipërinë e sotme, sektori i turizmit po zhvillohet me ritme të shpejta, ndërsa para të konsiderueshme po vijnë nga sauditët dhe turqit që investojnë në projekte infrastrukturore.
Megjithatë, vendi është testuar nga problemet akute të varfërisë dhe përjashtimit social. 1/4 e popullsisë sipas statistikave është nën pragun e varfërimit, ndërsa 1/3 përjeton privim të rëndë material.

Atëherë, ku duhet të kthehen emigrantët në kushte kaq ogurzezë? Ata as që mendojnë të zhyten përsëri në moçalin e varfërisë, ndërkohë që perspektivat pozitive të afërta nuk e pengojnë spektrin kërcënues të pasigurisë ekonomike. Dhe sa duhet t’i besojnë votën e tyre oportunistit Rama? Përveç kësaj, shumica e tyre kujtojnë se ai kishte vendosur një karantinë dyjavore për ata shqiptarë që ktheheshin në vendlindje për të votuar. Një fakt që ka vepruar si pengesë dhe asnjëri prej tyre nuk ka shkuar në votim. Në atë kohë, kryeministri shqiptar besonte se bashkatdhetarët e tij nuk do ta votonin. Tani, me sa duket, ai mendon se ata kanë ndryshuar mendjen e tyre politike.

Sa i përket frikës së tij hipokrite ndaj virusit korona, që dyshohet se është transmetuar në mënyrë infektive nga emigrantët e kthyer, mjaftoi për të zbuluar se në dhjetor 2021 ai u nis me një fluturim avioni Lufthansa. Sepse Rama argumentues nuk po zbatonte masat parandaluese duke refuzuar me kokëfortësi të mbante maskë gjatë fluturimit.

Pavarësisht gjithçkaje, 60-vjeçari Edvin Kristaq Rama mbetet pas 11 vitesh kryeministër, sundimtari i lojës politike në Shqipëri. Ai dominon, pavarësisht se akuzohet për autoritarizëm, paqartësi, korrupsion dhe përfshirje të qeverisë së tij me krimin e organizuar. Pavarësisht akuzave të opozitës për mashtrim, blerje votash dhe frikësim të votuesve, ai ka dorën e sipërme në pushtet. Me retorikën e tij shpesh nxitëse dhe qëndrimet kishotiste, ai mbizotëron mbi kundërshtarët e tij në skenën politike. Dhe kudo që ai shkel, propaganda e mediave të kontrolluara nga qeveria, si dhe e drejtësisë “të pavarur” merr përsipër, për të pastruar peizazhin e tij. Që në fillim të vitit, rivali i tij politik, ish-mjeku personal 80-vjeçar i diktatorit Enver Hoxha, Sali Berisha, është në ‘arrest shtëpie.

Shkak është bërë hetimi i organeve të drejtësisë për korrupsion gjatë kryeministrisë së tij nga viti 2005 deri në vitin 2013. Fakt që i jep privilegjin e lartë Ramës për të zotëruar me guxim të pakontrolluar në arenën politike. Çfarë mund të jetë më ideale për një ish-kryetar të Bashkisë së Tiranës, i cili si ekspert në trajtimin e penelave ka lyer me nuanca rozë, të verdhë, jeshile dhe vjollcë fasadat e ndërtesave të kryeqytetit shqiptar? Sa më i qetë është mjedisi aktual politik për një nervoz paroksizmik, të diagnostikuar me çrregullim psikologjik dhe të trajtuar në të kaluarën në një klinikë neurologjike! Aty ku pas mjekimit u gjykua se u shërua duke rikuperuar plotësisht fuqitë shpirtërore dhe mendore.

Shpërthime të dhunshme 

Megjithatë, ai është raportuar se ka pasur dhe shpërthime të dhunshme. Disa prej të cilave thuhet se janë provuar nga gruaja e tij e parë përpara se ajo të arratisej me nxitim në Paris.

Edhe pse është djali i Anna (Aneta) Kolekës nga fshati minoritar Vuno dhe supozohet se flet greqisht, ai nuk është shkëputur kurrë nga nacionalizmi shqiptar arrogant që nuk i pëlqen, në mos i urren, grekët.

Ai është i lidhur prej vitesh me planin për grabitjen e pronave greke në Himarë dhe Vlorë. Ai po përpiqet të dehelenizojë zonën ku jeton minoriteti grek dhe dhunon të drejtat e tyre për t’ua lehtësuar budallenjve, oborrtarëve dhe biznesmenëve vendas, fondet e të cilëve vijnë nga pastrimi i parave, duke kapur kulmin me arrestimin e Fredi Belerit vetëm dy ditë para zgjedhjeve komunale.

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, i rezistoi planeve për të krijuar një rivierë shqiptare me cënime, shpronësime zhvatëse dhe grabitje të pronave private të pakicave, si dhe persekutimin të pronarëve të tyre. Pas ndjekjes penale ndaj tij, ai është lënë në paraburgim për të mos u betuar si i rizgjedhur ligjërisht në zyrën komunale.

Interesat e dyshimta

Padyshim që ishte një veprim metodik i qeverisë shqiptare që u shërbeu interesave të dyshimta të atyre “kolegëve” të këqij me të cilët bën biznes pa dëmshpërblim. Një fakt që i vendosi marrëdhëniet greko-shqiptare në një klimë të ngarkuar dhe temperatura të ngjashme me ato të ngrirjes. Njëkohësisht shkaktoi reagime evropiane, pasi cënohen parimet themelore të BE-së. Megjithatë, një javë pas mbylljes në burg të Belerit, kryeministri shqiptar mbërriti i qetë dhe i buzëqeshur në kryeqytetin grek për të inauguruar ekspozitën e tij personale me piktura, skulptura dhe qeramika në Zappeion.

Pas personalitetit të tij artistik të shumanshëm dhe vitrinës së tij të krijuar me mjeshtëri të marrëdhënieve me publikun, besohet se qëndron një profil solid hipokrit, intolerant, dinak. Politika e jashtme greke e ka njohur tashmë prirjen e tij për dygjuhësi që nga viti 2009.

I njëjti që si kryeministër aktual e karakterizon Greqinë si “partner strategjik” dhe “fqinj të çmuar”, në realitet bën atë që i thotë miku i ngushtë Rexhep Tajip Erdogan.

Ja, pra, ai vjen me krenari – dhe qentë të lidhur – në Athinë! Jo rastësisht, ardhja e tij aktuale përkon me plotësimin e saktësisht të një viti nga kapja e Belerit. Me të gjitha simbolet, kuptimet, synimet dhe mesazhet e kësaj kohe që rastësia përmban dhe mbi të gjitha përcjell. Edhe pse poston emoji me flamujt e dy vendeve dhe një zemër dhe deklaron se vizita e tij nuk ka lidhje me punët e brendshme të Greqisë, ai nuk duket aq bindës. Nga pala greke, kryeministri e cilësoi ardhjen e afërt të kryeministrit shqiptar si të panevojshme, duke theksuar se ai nuk është i ftuar nga qeveria.

Bisedime të qarta

Natyrisht, është e drejta e tij në Greqinë demokratike që Rama të vijë privatisht për të folur me bashkatdhetarët e tij. Natyrisht, çështja e tij nuk lidhet me ministrat turq të Erdoganit, të cilëve iu ndalua hyrja në Gjermani dhe Holandë shtatë vjet më parë. Ata insistuan të bënin fushatë në këto vende duke iu drejtuar komuniteteve të emigrantëve të tjerë, duke shkelur kulturën e popullsisë vendas dhe duke anashkaluar arritjet evropiane. Por përsëri, Rama nuk është një turist shqiptar i zbarkuar që vjen në Greqi për pushime. Ardhja e tij mund të mos ketë lidhje me klauzola dhe protokolle zyrtare, por për sa kohë është ai duhet t’u bindet masave të sigurisë të vendit që do ta presë, qoftë edhe për pak kohë. Të mos rrijë në mënyrë arbitrare ku të dojë dhe të pijë cigare!.

Paradoksi është se, ndonëse kjo vizitë e veçantë kishte qenë në axhendën e tij prej kohësh, ishte tepër vonë për të formuluar me shkrim kërkesën e Tiranës si ndaj Ministrisë së Jashtme ashtu edhe ndaj organeve të tjera kompetente vendase. Synimin e tij për të vizituar Athinën, Rama e bëri të ditur vetëm pak javë më parë. Ai e kishte komunikuar jozyrtarisht përmes partnerit të tij konfidencial, Endri Fuga, i cili për këtë qëllim ka udhëtuar drejt Athinës. Ish-zëdhënësi i qeverisë shqiptare dhe drejtori i agjencisë kontroverse të medias dhe informacionit në vend, i quajtur “ministri i propagandës” në atdheun e tij, është krahu i djathtë i kryeministrit shqiptar.

Kontakte të shpeshta

Ndërkohë Fuga vjen rregullisht në Athinë për kontakte me drejtues të gjithë mozaikut të skenës politike vendase. Sipas burimeve diplomatike, pas veprimeve të tij, mbledhja ishte planifikuar të mbahej në Olimpik Galatsi, e cila menaxhohet nga sipërmarrës privatë. Por, kryebashkiaku Giorgos Markopoulos e refuzoi kërkesën shqiptare, duke hequr lejen përkatëse që dyshohet se kishte dhënë fillimisht.

Përballë ngërçit, në këtë rast u përfshi edhe kryebashkiaku socialist 45-vjeçar i Tiranës, Erion Veliaj.

Ai iu drejtua kryetarit të bashkisë së Athinës që ai të gjente një zgjidhje përmes konsultimit. Haris Doukas kishte vizituar Tiranën në fund të janarit dhe kishte marrë nga homologu i tij shqiptar çelësin e qytetit. Por çështja nuk u zgjidh për sa kohë që kërkesat maksimaliste të palës shqiptare shkuan deri aty sa të përdorej sheshin Sintagma apo sheshin Kotzia si vend të pritjes së Ramës! Në mënyrë gjeniale kryebashkiaku i kryeqytetit grek hoqi qafe presionet e prapaskenave shqiptare për të mos paguar më pas çmimin.

Sido që të jetë, interesi i vizitës private të Ramës është përqendruar në fjalimin e tij drejtuar shqiptarëve mërgimtarë në Greqi. Megjithatë, për shkak se ai është një personazh politik që kënaqet me manovra, pritet të shmangë përmendjet në zgjedhjet e ardhshme evropiane në vend. Megjithatë, në ekuacionin e temperamentit të tij nuk mungojnë impulsiviteti i ndezshëm dhe aludimi për shfaqjen e forcës. Ku, sigurisht, ai arrin t’i shprehë ato në një audiencë miqësore.

Instrumentalizimi

Ekziston domosdoshmërisht rreziku që ai të tentojë të instrumentalizojë votën e dhjetëra mijëra emigrantëve shqiptarë që kanë të drejtën ligjore të votës si shtetas grekë, në përgjigje të kandidaturës europiane të Belerit. Diçka që do të shkaktojë një konflikt të brendshëm politik përpara zgjedhjeve. Me postimin e tij të fundit, ai indirekt por sfidues u pozicionua kundër partive opozitare vendase që po reagojnë për ardhjen e tij në Athinë.

Nga qëndrimi i tij dhe respekti i duhur ndaj Republikës së Greqisë, do të vlerësohet nëse në vendin tonë do të jenë të mirëpritur edhe krerët e tjerë të qeverive të huaja për t’iu drejtuar bashkatdhetarëve të tyre. Nëse, le të themi, një ditë kryeministri pakistanez Shehbaz Sharif vendos të flasë me bashkatdhetarët e tij emigrantë këtu të populluar.

Veç se me fqinjin Rama të tërbuar dhe shpesh grindavec, tensionet që lindin herë pas here nuk janë vetëm dypalëshe. Ato i nënshtrohen kontrollit evropian, pasi të dy vendet, Greqia dhe Shqipëria, i përkasin të njëjtit kontinent.