Funerali i Mbretëreshës Elizabeth ishte një ngjarje globale për të cilën u rekrutuan mijëra njerëz për të përsosur lamtumirën e fundit ndaj monarkes 96-vjeçare, i cili u pasqyrua minutë pas minute  nga mediat më të rëndësishme.

Ndërsa ceremonia, e cila u zhvillua në epokën e dominimit të internetit dhe televizionit, imazhet e transmetuara në mbarë botën dhe të parë nga mbi 4 miliardë shikues televiziv u vunë nën mikroskop nga vëzhguesit që u dalluan nga momentet e vështira, momentet prekëse dhe të papritura. Ja 10 momentet që u përfolën dhe u bënë virale.

Lotët e Princeshës Charlotte në Windsor

Princesha Charlotte, në një moshë shumë të re  mori pjesë në një ngjarje kaq të “rëndë” emocionale dhe ajo iu përgjigj me gjakftohtësi pjesës më të madhe të ceremonisë.  Por një herë të vetme Charlotte u “kap” në kamera duke “shpërthyer”  në të qara, arkivoli me stërgjjyshen e saj mbërriti në Wellington Arch.

Këshillat e Princeshës Charlotte për Princin George

Vajza 7-vjeçare e Princit William dhe Kate Middleton luajti gjithashtu në një moment të dytë të shumëpërfolur pasi ishte ajo që në një moment duhej të këshillonte vëllain e saj të madh, Princin George, se si të zbatojnë protokollin mbretëror.

“Duhet të përkulesh,” i tha Princesha Charlotte vëllait të saj ndërsa arkivoli i Mbretëreshës Elizabeth i kaloi pas ceremonisë në Westminster Abbey.

Joe Biden: Dhe ai priti në radhë dhe u vendos në rreshtin e 14-të të ulëseve

Edhe pse ndoshta njeriu më i fuqishëm në planet për shkak të pozicionit të tij, Joe Biden nuk u trajtua në atë mënyrë në funeralin e Mbretëreshës Elizabeth pasi protokolli dhe orari i “mposhtur” zyra e presidentit amerikan.

Joe Biden fillimisht , pasi ngeci në trafikun e Londrës dhe mbërriti me vonesë në Westminster Abbey, iu desh të priste në radhë në hyrje derisa ata që ishin planifikuar të mbërrinin përpara tij të zinin vendet e tyre.

Joe Biden u çua më pas në rreshtin e 14-të të vendeve brenda Abbey, pasi sipas protokollit në funeralet e mbretërve dhe mbretëreshave, guvernatorët e përgjithshëm të mbretërive që mbajnë monarkun si kreun e shtetit ulen së pari, të ndjekur nga udhëheqësit e Commonwealth , të cilët i tejkalojnë liderët politikë nga pjesa tjetër e botës, pavarësisht nga rëndësia e tyre.

Princi William dhe Princi Harry: Dy të panjohur në një funeral

Nipërit e mbretëreshës Elizabeth ishin ndër fytyrat e shikuesve në funeralin e Mbretëreshës Elizabeth pas të kaluarës së trazuar në marrëdhënien e tyre, veçanërisht pas martesës së Harry-t me Meghan Markle.

William dhe Harry gjatë gjithë funeralit të Mbretëreshës Elizabeth, megjithëse ishin në distancë, pasi kushëriri i tyre Peter Phillips nuk ishte mes tyre, siç ndodhi në funeralin e Dukës së Edinburgut prillin e kaluar, ata shmangën çdo ndërveprim, nuk shkëmbyen asnjë shikim.

Emocioni i mbretit Charles

Megjithatë, personi tek i cili të gjithë  kishin vëmendjen e tyre ishte Mbreti Charles III , pasi ai  do të shkelë “këpucët” e Mbretëreshës Elizabeth e cila mbretëroi për 70 vjet.

Monarku i ri i Mbretërisë së Bashkuar , edhe pse në pjesën më të madhe të funeralit të Mbretëreshës Elizabeth ishte i vrenjtur dhe i përmbajtur, megjithatë, kishte raste kur ai nuk i mbante dot lotët për t’i thënë lamtumirë nënës së tij të dashur.

Gajdja që shënoi fundin

Lamtumira e fundit e mbretëreshës Elizabeth dhe fundi përfundimtar i ceremonisë madhështore që zgjati gjithsej 12 orë u shënua të hënën mbrëma nga zhurma e gajdeve të gajdistit personal të monarkut, Paul Burns, i cili performoi një Kënga e gjatë prekëse ndërsa arkivoli i Mbretëreshës Elizabeth u vendos në kriptën në kapelën e Shën Gjergjit në Kështjellën Windsor.

Meghan Markle dhe Kate Middleton

Dy nuset e mbretëreshës Elizabeth ishin disa herë në qendër të vëmendjes gjatë funeralit të monarkut, pasi mënyra se si ato sillen dhe ndikojnë në jetën e Princit William dhe Princit Harry shpesh kanë pushtuar informacionin e mediave britanike.

Lëvizja e Meghan Markle për të fshirë lotët e saj teksa shihte arkivolin e Mbretëreshës duke u mbartur nga Westminster Abbey ka ndezur një mori komentesh – kryesisht negative – për gruan e Princit Harry. Në të kundërt, lëvizjet e Kate Middleton gjatë gjithë ceremonisë ishin subjekt i komenteve të favorshme pasi Princesha e Uellsit zgjodhi një ansambël elegant të zi.

Gorkies të dashur dhe “lamtumirë” nga kali i mbretëreshës Elizabeth

Marrëdhënia e mbretëreshës Elizabeth me gorkit katërkëmbësh dhe kalërimin ka qenë e njohur për shumë vite dhe kjo është arsyeja pse si qentë e vegjël ashtu edhe “bukuria e zezë” e monarkut ata ishin një kapitull të veçantë në funeral.

Surprizën e madhe e ka bërë “Emma” , “bukuroshja e zezë” e preferuar e mbretëreshës, e cila është shfaqur në rezidencën e fundit të Elizabeth, në Kështjellën Windsor.

Shfaqja e kafshës së preferuar të mbretëreshës kishte një rëndësi simbolike dhe emocionale, ndërsa procesi i lamtumirës së saj po përfundonte.

Megjithatë, Elizabeth II kishte një dobësi për qentë e saj. Dy qentë, Muick dhe Sandy u mbajtën nga dy roje të kështjellës, duke pritur që të mbërrinte Trupin e mbretëreshës.

Merimanga që gjeti një vend në arkivol

Në funeralin e Mbretëreshës Elizabeth u pa dhe një merimangë! Ajo u pa duke ecur në shënimin e lënë nga mbreti Charles tek Kurora Perandorake.

“Merimanga më efamshme në botë”, ka qenë komenti i një përdoruesi të rrjeteve sociale ndërsa mediat britanike nuk kanë mundur të mos komentojnë ngjarjen konkrete.

Koristi i vogël që “i dha të gjitha”

Një djalë me flokë kafe, anëtar i korit, i cili recitoi himne dhe himne në funeralin e Mbretëreshës Elizabeth, ra në sy edhe në rrjetet sociale.

“Djali flokëkuq nga kori më vodhi zemrën me seriozitetin e tij ”, ka shkruar një përdorues i rrjeteve sociale. Të tjerë folën për një “super-yll” ndërsa kishte nga ata që flisnin për një “shfaqje teatrale”.