Një shqiptar është vrarë në Spanjë të dielën. Mediat vendase shkruajnë se shqiptari u gjet pajetë në dyert e një spitali në Girona. Targat e mjetit që e lanë te dera dhe u larguan, çuan në gjetjen e drejtuesit dhe identifikimin e viktimës.

Mossos d’Esquadra kanë arritur të identifikojnë viktimën, e cila ishte pa dokumente, pasi kanë kontrolluar targën e makinës me të cilën viktima ka mbërritur përmes kamerave të vëzhgimit të qendrës dhe kanë gjetur drejtuesin e saj.

Tani ata po përpiqen të rindërtojnë orët e tij të fundit të jetës për të zbuluar se kush e vrau. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 07:00 të së dielës, kur një automjet ka ndaluar në derën e emergjencës së spitalit. Me të parë atë, një infermiere dhe një mjek nga shërbimi ndihmuan për të nxjerrë nga makina një burrë i cili kishte një plagë me thikë në bark dhe ishte në arrest kardiorespirator. Makina u largua shpejt nga vendi. Mjekët u përpoqën ta mbanin në jetë për 45 minuta duke kryer CPR pa sukses. Sipas burimeve nga Trueta, kur ka mbërritur në qendër “ai kishte vdekur tashmë”.

Hetuesit kanë analizuar përmbajtjen e kamerave të vëzhgimit të spitalit së bashku me personelin e sigurisë për të parë targën e mjetit që la viktimën në urgjencë dhe u largua. Ata morën një deklaratë edhe nga punonjësit e shëndetësisë që e trajtuan atë. Sipas burimeve, vizualizimi dha rezultat dhe ata morën targën dhe me të gjetën pronarin e mjetit, një shtetas me origjinë shqiptare, me banim midis rajonit Maresme dhe La Selva.

 

 

Mëngjesin e së hënës, atij iu mor një deklaratë në stacionin e policisë Vista Alegre në Girona. Falë kësaj deklarate, agjentët kanë zbuluar se viktima, ashtu si drejtuesi i mjetit, ishte gjithashtu me origjinë shqiptare dhe rreth 30 vjeç.

Trupi i viktimës është transferuar në Institutin e Mjekësisë Ligjore në Girona (IMLC) në mënyrë që mjekësia ligjore të kryejë autopsinë dhe në këtë mënyrë të sqarojë shkakun e saktë të vdekjes.