Mijëra palestinezë që nxituan drejt një kolone kamionësh që transportonin ndihma në rrënojat e Gazës veriore javën e kaluar shpresonin të merrnin në duart e tyre ushqimin e nevojshëm dëshpërimisht. Në vend të kësaj, dhjetëra u bashkuan me listën e mijëra të vrarëve tashmë në brez. Përgjegjësit ja ngecin fajin njëri-tjetrit. Zyrtarët palestinezë thonë se më shumë se 100 u vranë nga zjarri izraelit. Izraeli e pranon se trupat e tij qëlluan të shtëna paralajmëruese ndërsa turmat lëvizën drejt tyre dhe goditën disa njerëz, por thotë se dhjetëra u vranë nga rrëmuja dhe përfunduan poshtë gomave të kamionëve. Cilado qoftë e vërteta, tragjedia nënvizoi se sa e mjerë është bërë katastrofa në Gaza pas rrethimit dhe ofensivës pesë mujore të Izraelit kundër Hamasit.

Sipas zyrtarëve palestinezë, numri i të vdekurve nga ofensiva e Izraelit javën e kaluar kaloi 30,000. Për javë të tëra, zyrtarët e OKB-së kanë paralajmëruar për urinë dhe sëmundjet pasi ndihma minimale arrin në Gaza. Në janar, gjykatësit që dëgjuan çështjen e gjenocidit të Afrikës së Jugut kundër Izraelit në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, urdhëruan shtetin hebre që të “marrë masa të menjëhershme” për të mundësuar dërgimin e ndihmave në Gaza. Por OKB thotë se dërgesat pothuajse u përgjysmuan në shkurt krahasuar me janarin. Rendi civil është shembur në brez.

Më shumë se çdo çështje tjetër, mungesa e ndihmës ilustron pafuqinë e SHBA-së dhe aleatëve të saj perëndimorë në presionin ndaj Izraelit për të ndryshuar rrjedhën e luftës. Si forcë okupuese, është përgjegjësia e Izraelit të sigurojë ushqim të mjaftueshëm për të uriturit. Administrata Biden prej javësh po e shtyn Izraelin të lehtësojë më shumë ndihmë në Gaza, me rezultate të papërfillshme.

Uashingtoni i ka bërë presion kryeministrit Benjamin Netanyahu që të prodhojë një plan realist të pasluftës për Gazën dhe të frenojë kolonët ekstremistë në Bregun Perëndimor të pushtuar. Megjithatë, Netanyahu i shpërfill lutjet e Uashingtonit ndërsa zotohet të ndjekë “fitoren totale”.

Shpresa më e mirë për ndalimin e konfliktit, lehtësimin e katastrofës humanitare dhe uljen e tensioneve rajonale qëndron në përpjekjet për të ndërmjetësuar një marrëveshje midis Izraelit dhe Hamasit për të siguruar lirimin e pengjeve në Gaza. Por ndërmjetësit – SHBA, Katari dhe Egjipti – kanë luftuar për të ngushtuar boshllëqet e gjera midis protagonistëve dhe për të arritur një marrëveshje mbi vijën. Ky bllokim duhet të thyhet.

Katari dhe Egjipti duhet të vazhdojnë presionin mbi Hamasin për të rënë dakord për një marrëveshje dhe për të liruar pengjet izraelitë, të cilët janë gjithashtu në rrezik. Por si i vetmi komb me ndikim të rëndësishëm mbi Izraelin, SHBA-ja duhet të bëjë më shumë për ta bindur Izraelin që të lehtësojë vuajtjet në Gaza dhe t’i japë fund ofensivës së tij.

Vendimi i SHBA-së për të hedhur ndihma në brez është një shenjë e urgjencës së situatës. Por në rastin më të mirë do të sigurojë një suva ngjitëse dhe gjërat nuk duhet të kishin arritur kurrë në këtë pikë.

Uashingtoni kishte të drejtë të mbështeste të drejtën e Izraelit për vetëmbrojtje pas sulmit të tmerrshëm të Hamasit të 7 tetorit që vrau 1200 njerëz. Por ka kohë që ka kaluar koha kur kjo mbështetje duhet të jetë e pakushtëzuar. Është komplekse për presidentin Joe Biden, veçanërisht në një vit zgjedhor. Megjithatë, si mik i Izraelit, ai duhet të shkojë përtej Netanyahut dhe të flasë drejtpërdrejt me izraelitët për të paralajmëruar për dëmin që masakra në Gaza po i bën pozitës ndërkombëtare të kombit të tyre dhe objektivave të tij afatgjata të sigurisë.

Biden duhet të vendosë kushte për shitjet e armëve në SHBA nëse Netanyahu vazhdon të injorojë këshillat e tij. Ai duhet të mbështesë anëtarësimin e plotë të Palestinës në OKB për të nënvizuar seriozitetin e Uashingtonit për të punuar drejt një zgjidhjeje me dy shtete. Ai duhet të anulojë vendimin për të pezulluar fondet për UNRWA, agjencia nga e cila varen miliona palestinezë, pasi Izraeli akuzoi 12 nga 13,000 stafin e tij në Gaza se ishin të përfshirë në sulmin e Hamasit. Mbi të gjitha, Biden duhet të pranojë se është në interesat e Izraelit dhe të SHBA-së që të përdorin levat që ai ka. Nëse jo, sa më gjatë të vazhdojë lufta, aq më shumë SHBA-ja do të shihet si bashkëpunëtore në katastrofën në Gaza./The Financial Times