Arabia Saudite sipas raportimeve të mediave ndërkombëtare po ngrin planet e mbështetura nga SHBA për të normalizuar lidhjet me Izraelin, shkruan Reuters. Ky ndryshim i drejtimit do të përfaqësonte një fitore të parë për Hamasin: një rishikim, i prioriteteve të Mbretërisë në politikën e jashtme.

Konflikti midis Izraelit dhe milicëve palestinezë ka shtyrë gjithashtu Riadin të angazhohet me Iranin: Princi i Kurorës Saudite, Mohammed bin Salman mori telefonatën e tij të parë nga presidenti iranian Ebrahim Raisi, ndërsa Mbretëria kërkon të parandalojë një valë dhune në rajon.

Rrjedhimisht do të kishte pasur një shtyrje të bisedimeve të mbështetura nga SHBA për normalizimin me Izraelin, një hap i konsideruar thelbësor nga Riadi për të siguruar një pakt mbrojtës me Shtetet e Bashkuara, trofeun e vërtetë të marrëveshjes.

Planet për të normalizuar marrëdhëniet midis Arabisë Saudite dhe Izraelit derisa Hamasi sulmoi Izraelin, udhëheqësit izraelitë dhe sauditë kishin thënë se po lëviznin në mënyrë të qëndrueshme drejt një marrëveshjeje që mund të riformësonte Lindjen e Mesme.

Dhe Arabia kishte siguruar se nuk do të lejonte që pakti i mbrojtjes me SHBA-në të shembet, edhe nëse Izraeli nuk do t’u ofronte lëshime të rëndësishme palestinezëve për krijimin e shtetit të tyre. Megjithatë, një qasje që mënjanon palestinezët tani rrezikon të lëshojë zemërimin arab në rajon.

Pra, një burim i parë i njohur me qëndrimin saudit raportoi se bisedimet me Izraelin nuk mund të vazhdojnë tani për tani dhe se çështja e lëshimeve izraelite ndaj palestinezëve do të duhet të jetë një prioritet më i lartë kur të rifillojnë diskutimet. Duke treguar se Riadi nuk ka hequr dorë nga ideja e normalizimit, ndërkohë që qeveria nuk i është përgjigjur zyrtarisht kërkesave për koment” shkruan “Reuters”.