Presidenti Biden ka konfirmuar një ndalim të plotë të SHBA-së për importet ruse të naftës, gazit dhe qymyrit.

Ai thotë se masa do të thotë se “populli amerikan do t’i japë një goditje tjetër të fuqishme” udhëheqjes së Putinit.

“Ne nuk do të jemi pjesë e subvencionimit të luftës së Putinit”, shton Biden.

Pavarësisht frikës në rritje për rritjen e çmimeve të gazit, masa ka një mbështetje të gjerë politike dypartiake në SHBA.

Çmimet e naftës janë rritur në pritje të njoftimit të Biden – me çmimin e naftës brent, pikë referimi ndërkombëtar, duke u rritur me më shumë se 5%, në 130 dollarë për fuçi.

Lëvizja e SHBA është më e menjëhershme sesa në Evropë, e cila është shumë më e varur nga nafta dhe gazi rus.