Ministria e Shëndetësisë ka publikuar numrin e infektimeve dhe humbjet e jetëve nga COVID-19.

Ajo bën me dije se për 24 orë janë shënuar 26 raste pozitive dhe nuk ka humbje jete.

Njoftim i plotë:

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 577 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 26 qytetarë, në këto bashki:
8 në Tiranë, 6 në Fier, 5 në Gjirokastër, 1 në Kukës, Mirditë, Kavajë, Vlorë, Selenicë, Delvinë, Skrapar.
Janë 793 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 45 pacientë, nga të cilët 4 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SARS-COV2 pozitiv.
Janë shëruar 52 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 268,411 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (14 Mars 2022)
Raste të reja ditore           26
Të shëruar në 24 orë        52
Të shtruar në spitale         45
Humbje jete në 24 orë        0

Testime ditore                   577

Testime totale               1,760,936
Raste pozitive                   272,689
Raste të shëruara              268,411
Raste Aktive                        793
Humbje jete                          3,485

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë              269
Fier                   177
Shkodër            77
Vlorë                62
Kukës              57
Lezhë               32
Gjirokastër       26
Durrës               24
Korçë                24
Elbasan             22
Berat                20
Dibër                  3