PS ka triumfuar në 53 bashki të vendit, Kamëz, Vorë, Elbasan, Pustec, Kolonjë, Librazhd, Dropull, Tropojë, Roskovec, Libohovë, Rrogozhinë, Këlcyrë, Gramsh, Belsh, Përmet, Delvinë, Selenicë, Tepelenë, Peqin, Poliçan, Devoll, Lushnjë, Bulqizë, Mat, Klos, Korçë, Kuçovë, Sarandë, Dibër, Skrapar, Cërrik, Patos, Prrenjas, Berat, Vau i Dejës, Mallakastër, Vlorë, Konispol, Maliq, Lezhë, Dimal, Mallakastër, Divjakë, Shijak, Përmet, Pogradec, Mallkastër, Kukës dhe Kurbin.

Gjithashtu edhe Tirana dhe Malësia e Madhe mund të konsiderohen të fituara nga PS pasi diferenca është shumë e thellë dhe votat në kutitë e mbetura nuk mund të ndikojnë në rezultat. Në Tiranë diferenca e Veliajt me kandidatin rival, Këlliçin është më shumë se 58 mijë vota.

Ndërsa “Bashkë Fitojmë” ka arritur të fitojë në total vetëm në shtatë bashki Kavajë, Pukë, Has, Himarë, Memaliaj, Mirditë, Fushë Arrëz.

Në Finiq fitoi partia MEGA me kandidatin Romeo Çakuli.

Dyshja Berisha-Meta nuk arritën që të fitonin as në vendet e tyre të lindjes, në Tropojë dhe Skrapar, bashki këto të “veshura rozë” në këto zgjedhje vendore.

E ndërsa Partia Demorkatike zyrtare që është forcë e tretë në 14 Bashkitë ku ka pasur kandidat nuk numëron asnjë fitore.

Bashkitë që janë mbyllur deri më tani

QARKU ELBASAN
Bashkia Elbasan
Gledjan Llatja PS (56%)                        Luçiano Boçi BF (44%)
Bashkia Prrenjas:
Nuri Belba PS (63.31%)                 Suzana Topi BF (36.69%)
Bashkia Belsh:
Arif Tafani PS (50.23%)                  Bedri Qypi BF (49.77%)
Bashkia Gramsh:
Besion Ajazi PS (52.67 %)                 Hasim Çekrezi BF (47.33 %)
Bashkia Cërrik
Andis Salla PS (71.20%)             Servet Duzha BF (28.80%)
Bashkia Librazhd
Mariglen Disha PS (74.45%)       Shefki Çota BF (25.55%)
Bashkia Peqin:
Bukurosh Maçi PS (57.78%)       Mustafa Pashja BF (42.22%)

QARKU TIRANË
Bashkia Kamëz:
Rakip Suli PS (66.36%)                    Arjan Hoxha BF (35.32%)                             Bilbil Bajraktari  PD (4.32%)
Bashkia Vorë
Blerim Shera PS (73.52%)              Indrit Hoxha BF (26.48%)
Bashkia Rrogozhinë:
Edison Memolla PS (50.11%)         Shkëlqim Hoxha BF (49.89%
Bashkia Kavajë
Redjan Krali PS  (48.11%)            Fisnik Qosja BF (51.89%)
Qarku Durrës
Bashkia Shijak
Elton Arbana PS  (66.16%)              Rezeart Tusha BF (33.84%)
Bashkia Krujë
Artur Bushi (65.25%)                       Agron Loka BF (34.75%)

QARKU VLORË
Bashkia Vlorë:
Ermal Dredha PS (70.55%)       Hysni Sharra BF (29.45%)
Bashkia Delvinë:
Besmir Veli PS (62.75%)                 lir Mehmeti BF (37.28%)
Bashkia Himarë:
Jorgo Goro PS (49.88%)                Fred Beleri BF (50.12%)
Bashkia Konispol:
Egest Dule  PS (54.67%)                 Fatmir Shero BF (45.33%)
Bashkia Sarandë:
Oltion Çaçi PS (52.46%)             Ardit Çikuli BF (33.28 %)     Gjergj Mërkuri  I Pavarur ( 9.82 %)      Skënder Muço (4.44 %)
Bashkia Selenicë:
Nertil Bellaj PS (59.01 %)             Leonard Rakipaj BF (40.99 %)
Bashkia Finiq
Romeo Çakuli MEGA (38.60%)    Leonidha Hristo BF (32.22%)     Leonidha Papa PD (29.18%)

QARKU SHKODËR
Bashkia Shkodër
Benet Beci PS  (60.62%)                Bardh Spahia BF (39.80%)
Bashkia Pukë:
Gjon Gjonaj PS (41.87%)                 Rrok Dodaj BF (58.13%)
Bashkia Fushë Arrëz:
Fran Tuci PS (41.01%)                      Hil Curri BF (58.99%)

QARKU GJIROKASTËR
Bashkia Gjirokastër
Flamur Golemi PS (72.24%)            Dorjan Lani (27.76%)
Bashkia Përmet
Alma Hoxha PS (76.78%)               Edmond Komino (23.22%)
Bashkia Dropull:
Dhimitraq Toli PS (81.25 %)           Thanas Maneka BF (14.87 %)     Kosta Garo Nisma Thurje (3.88 %)
Bashkia Tepelenë:
Tërmet Peçi PS (82.67 %)               Baftjar Imeri BF (10.33 %)           Sokol Guga PD (7.00 %)
Bashkia Këlcyrë:
Klement Ndoni PS (49.33%)        Arjan Kasaj BF (47.32%)          Adriatik Spahiu PD (3.35%)
Bashkia Libohovë:
Leonard Hide PS (52.64%)         Adil Xhelili BF (47.36%)
Bashkia Memaliaj:
Gjolek Guci PS (47.25%)             Albert Malaj BF (52.75%)

QARKU DIBËR 
Bashkia Dibër
Rahim Spahiu PS (67.69%)          Ismail Uka BF (27.11%)                     Naim Gazidede PD (5.21%)
Bashkia Mat
Agron Malaj  (65.91%)                   Skënder Gjuci BF (34.09%)
Bashkia Bulqizë:
Festime Mjeshtri PS (60.27 %)       Defrim Fiku BF  (39.73 %)
Bashkia Klos:
Valbona Kola PS (56.07%)              Bedri Hoxha BF (43.93%)

QARKU LEZHË
Bashkia Lezhë
Pjerin Ndreu PS (52.75%)                  Pashk Gjoni BF (47.25%)
Bashkia Mirditë
Ndrec Dedaj PS (44.81 %)                 Albert Mëlyshi BF (55.19 %)
Bashkia Kurbin
Majlinda Cara PS (51.29%)               Behar Haxhiu BF (48.71%)

QARKU KUKËS
Bashkia Tropojë
Rexhë Byberi PS (51.25%)                Besnik Dushaj BF (48.75%)
Bashkia Has
Beqir Mulaj PS (44.11%)                    Miftar Dauti (55.89%)

QARKU BERAT
Bashkia Skrapar
Adriatik  Mema PS (55.84 %)           Euglen Mustafallari i BF (44.16 %)
Bashkia Kuçovë:
Kreshnik Hajdari PS (49.79%)    Lefter Maliqi BF (44.88%)         Ilirjan Koxhaj PD (5.33%)
Bashkia Dimal:
Juliana Memaj PS (50.85%)        Gentian Meçi BF (12.99%)      Dritan Sula PD (36.15%)
Bashkia Poliçan:
Adriatik Zotkaj PS (78.87%)         Behar Xhaferaj BF (9.68%)       Florian Qama PD (11.44%)

QARKU FIER:
Bashkia Fier:
Armando Subashi PS (69.41%)  Evdar Kodheli BF (19.35%)  Eriselda Çelaj PD (10.94%)
Bashkia Mallakastër:
Qerim Ismailaj PS (48.4%)  Agron Kapllanaj BF (45.9%)  Resmi Shanaj PD (5.7%)
Bashkia Lushnje
Eriselda Sefa PS (62.64%)          Eduart Sharka BF (37.36%)
Bashkia Divjakë
Josif Goreja PS (57.80%)            Aurel Malko BF (42.20%)
Bashkia Roskovec
Majlinda Bufi PS (52.52%)          Erdit Hazizaj BF (47.48%)
Bashkia Patos
Fation Duro PS (69.97%)           Sofije Alushaj BF (23.50%)      Pranvera Rizaj PD (6.53%)

QARKU KORÇË
Bashkia Pustec:
Pali Kolefski PS (63.67%)               Pandi Jani (BF)   (36.24%)
Bashkia Kolonjë:
Erion Isai PS (64.28%)                  Et’hem Lumani BF (35.72%)
Bashkia Korçë
Sotiraq Filo PS (60.63%)            Ledina Alolli BF (39.37%)
Bashkia Pogradec
Ilir Xhakolli PS                             Zini Tollozhina BF
Bashkia Maliq
Gëzim Topçiu PS (66.38%)        Alfred Gega BF (33.62%)
Bashkia Devoll
Eduard Duro PS (51.15%)          Elvis Hajdërlli BF (48.36%)        Çlirim Hoxha Kandidat i Pavarur (0.49%)