Autobusi i fushatës së Ekrem Imamoglu, kryetarit të opzoitës Stambollit, u sulmua teksa ai mbante një fjalim. Ai po bënte një paraqitje në bastionin konservator të Erzurumit përpara zgjedhjeve të javës së ardhshme.

Politikani turk i opozitës Ekrem Imamoglu tha të dielën se të paktën nëntë u plagosën pasi një grup njerëzish hodhën gurë në autobusin e fushatës së tij në qytetin lindor të Erzurumit.

Imamoglu, i cili është kryebashkiak i Stambollit, po bën fushatë në emër të Kemal Kilicdaroglu , lideri sekular i opozitës që është sfiduesi kryesor i  Presidentit Rexhep Tajip Erdogan.

Ai do të bëhej nënkryetar në rast të fitores së Kilicdaroglu në zgjedhjet e javës së ardhshme.

Zyra e Imamoglu publikoi imazhe që tregonin xhamat e thyer të autobusit, në të cilin ai po mbante një fjalim. Zyra e tij tha se ai u detyrua të hynte brenda autobusit për t’u mbuluar dhe të largohej, duke shtuar se të plagosurit ishin pjesë e turmës.