Të hënën pritet të nisë në Gjykatën e a Prevezës në Greqi gjyqi për vrasjen e 23 vjeçarit shqiptar Emiljano, nga Erseka. Ai dyshohet se u vra në dhjetor 2007, ndërkohë që trupi i tij u gjet në 5 maj 2011 pranë një stalle në Amos Marmaron të Janinës. Sipas raportit të mjekut-ligjor, vdekja e të riut ka ardhur për shkak të thyerjeve të kafkës. Stalla i çoi oficerët te shoku i viktimës, i identifikuar si Sait alias Miço, i cili kishte qenë duke festuar natën e zhdukjes dhe pretendonte se ishte kthyer vetëm në shtëpi.

Miku jetonte vetëm 23.6 metra larg vendit ku u gjet skeleti. Sjellja e tij u konsiderua e dyshimtë pasi ai nuk raportoi kurrë në polici se kishte vërejtur ndonjë gjë në stallë. As erë e keqe e fortë nga dekompozimi i saj.
Autoritetet dolën në përfundimin se shoku i tij ishte ai që e vrau: “Nga faktet dhe në veçanti nga kombinimi i faktit që i akuzuari ishte personi i fundit me viktimën natën e datës 23.12.2007 dhe faktit se është gjetur pranë stallës në të cilën jetonte në atë kohë, konstatohet se sjellja e të akuzuarit vërteton veprën e vrasjes me dashje që i atribuohet”.

Autoritetet gjyqësore më tej deklarojnë se krimin e ka kryer në gjendje të qetë shpirtërore. Nga ana e tij, i pandehuri mohon çdo përfshirje në vrasjen e shokut të tij. Ai këmbëngul se ata u ndanë në natën fatale, duke injoruar lëvizjet e tij menjëherë pas. Që nga lëshimi i fletarrestit në vitin 2015, i akuzuari është arrestuar në vitin 2023 dhe ka 11 muaj që ndodhet në paraburgim. Sot ai është ulur në bankën e Gjykatës së Prevezës, 17 vite pas krimit. I riu nga Erseka kishte humbur disa çanta me drogë gjatë kalimit në Greqi dhe kjo dyshohet si shkak për ngjarjen e rëndë.

Detajet e ngjarjes dhe dëshmitë
Një histori e frikshme e vrasjes brutale të një 23-vjeçari shqiptar, nga një bashkëpatriot i tij, i cili i mori jetën duke i thyer kafkën, lidhur, dhe ndodhi në një stallë në Janinë dhe duke fjetur për 4 vite pranë eshtrave të, po ringjallet në sallat e gjyqit. I akuzuari dhe viktima, dyshohet se, siç vlerësojnë autoritetet, kanë pasur mosmarrëveshje me sfondin e trafikut të drogës nga Shqipëria. Në fakt, ndërsa në fillim 44-vjeçari dëshmoi si dëshmitar, më pas ai u kthye në i akuzuar, ishte arratisur në Shqipëri, por u arrestua 11 muaj më parë dhe u la në burg në Larisa. Ditën e hënë nis gjyqi dhe 44-vjeçari shqiptar i shoqëruar nga avokati i tij, Alexandros Papaioannidis do të ulet në bankën e të akuzuarve për të dhënë përgjigje për këtë akt të shëmtuar për të cilin është caktuar masa e paraburgimit.

 

 

“Newsit.gr” përmes dosjes dhe deponimeve, shpalos kronikën e tmerrit në atë natë të acartë, në prag të Krishtlindjeve të vitit 2007 në Janinë ku 23-vjeçari shqiptar, sipas autoriteteve, pati një vdekje martire në duart e 44-vjeçarit. Një krim i tmerrshëm që u zbulua katër vjet më vonë më 5 maj 2011 dhe ende është i mbuluar me mister. Kronika e tmerrit që nisi me zhdukjen e të riut shqiptar përshkruhet me detaje në deklaratën e vëllait të tij: “Gjithçka nisi në nëntor 2007 kur vëllai im Emiljano na njoftoi se donte të largohej në Greqi si emigrant ilegal nga ku banonim ne Ersekë për të ardhur në Greqi. Por Emiljano na kishte thënë se për të kaluar në Greqi duhet të merrnin tre thasë të mëdhenj me hashash. Çantën ia kishin dhënë dy vëllezër. Ai do i sillte çantat me dy çuna të tjerë nga një fshat aty pranë. Ata filluan por në mes të rrugës në Gramoz kishte mot të keq dhe binte borë dhe ai i thirri këta djem dhe ata i thanë se meqë moti është i keq duhet t’i linte gjërat atje dhe të kthehej. Pas dy ditësh ai u kthye sërish me dy çuna të tjerë që nuk i dimë kush ishin dhe shkoi të merrte çantat. Por ai shkoi dhe ato nuk ishin aty, nuk i gjeti.