Ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në Kiev, nga një sulm rus i ka marr jetën krye bashkiakut të Hostemelit.

Lajmi është bërë i ditura nga Skynews, ku sipas informacionet që ai përcjell kryebashkiaku ndodhej në një rrethin të Kievit teksa po shpërndante ilaçe dhe ushqime për të rrethuarit nga agresori rus.

Në deklaratën e këshillit të qytetit thuhet se kryebashkiaku “vdiq si hero”, duke shtuar se është e pamundur që ceremonia e funeralit të mbahet menjëherë për shkak të luftës.