Khabib Nurmagomedov u largua nga UFC në krye, duke u tërhequr si kampion i peshave të lehta, megjithatë ai është ende aktiv në botën e MMA, duke folur shpesh për karrierën e tij dhe luftimet e mundshme të ndeshjeve së kthimit, megjithatë rusi ka deklaruar se përplasja e tij me Conor McGregor ishte më e madhja në historinë e MMA. .

Khabib fitoi pa shumë vështirësi kundër McGregor, me luftëtarin irlandez që ishte konsideruar më parë si luftëtari më i mirë i kategorisë së tij në historinë e UFC.

“Po, kjo është padyshim lufta më e madhe në historinë e arteve marciale,” shpjegoi Khabib për podcastin ‘Full Send’.

“Asgjë e afërt mendoj, edhe kur ai luftoi me Mayweather ishte mirë, por jo shumë njerëzve u interesuan ajo luftë. Ishte një ngjarje historike, e dini, por brenda përleshjes shumë njerëz as nuk e mbajnë mend se çfarë ndodhi.”

Gjithmonë është spekuluar se një ndeshje kthimi mes rusit dhe McGregor do të ishte i pashmangshëm në linjë, megjithatë Nurmagomedov shpjegoi se atij nuk iu ofrua kurrë një.

“Ata nuk më kërkuan kurrë të luftoja më”, shtoi Khabib.

“Sigurisht, nuk është ashtu siç tha UFC se ne duhet ta bëjmë përsëri luftën, ai duhej të fitonte disa, atëherë ndoshta do t’ia dilnin.”

Rivaliteti me McGregor ishte një nga më të ashprat në historinë e UFC-së, me atë që u derdh edhe nga tetëkëndëshi, megjithatë Khabib e bëri të qartë se nuk e pëlqente luftëtarin irlandez.

“Ne kishim të njëjtin synim dhe kur dy sportistë kanë të njëjtin synim, ata nuk e pëlqejnë njëri-tjetrin”, tha Khabib.

“Ne të dy donim të bëheshim kampionë, është shumë e thjeshtë. U futa në kafaz, u përgatita për luftë, dhe ai hoqi dorë, mendoja “a jam stërvitur kaq shumë vetëm për këtë? A do të dorëzohesh kaq lehtë?” Kjo më zemëroi”