Situata në Ukrainë është e vështirë dhe mundësia e një pushtimi nga Rusia nuk është larg. Shtetet e Bashkuara deklaruan të enjten se gazsjellësi “Nord Stream 2” nuk do të funksiononte në rast të një pushtimi rus të Ukrainës dhe i bënë thirrje Rusisë që “të kthehet në tryezën e negociatave” pavarësisht reagimit të saj të parë kryesisht të ftohtë ndaj refuzimit.

Fati i këtij gazsjellësi të diskutueshëm gjermano-rus, të cilin Uashingtoni nuk e deshi kurrë, por që tani është kompletuar me bekimet e Berlinit, me siguri do të jetë në qendër të vizitës së ardhshme të kancelarit gjerman Olaf Solz në Shtëpinë e Bardhë më 7 shkurt.

E akuzuar për ndrojtje dhe zvarritje, qeveria gjermane u përpoq dje të sqaronte qëndrimin e saj. “Sanksionet e forta” të përgatitura nga Perëndimi në rast të një sulmi rus ndaj Ukrainës përfshijnë gjithashtu “Nord Stream 2”, i cili është ende në pritje të aktivizimit, tha Ministrja e Jashtme gjermane Alena Berbock. Nisur nga këto deklarata dhe “bisedime” me Gjermaninë, qeveria amerikane u duk edhe më e sigurt.

“Dua të jem i qartë me ju sot: nëse Rusia pushton Ukrainën, në një mënyrë ose në një tjetër, “Nord Stream 2” nuk do të ecë përpara”, paralajmëroi Sekretarja e Shtetit amerikan Victoria Nuland.

Shtetet e Bashkuara kërkuan gjithashtu që Këshilli i Sigurimit i OKB-së të mblidhet të hënën mes një “kërcënimi të qartë” të paraqitur nga “mbledhja e trupave ruse për paqen dhe sigurinë ndërkombëtare” në kufirin me Ukrainën.

Presidenti amerikan foli dje me telefon me homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelensky dhe e siguroi atë se SHBA do të përgjigjet “fort” në rast të një pushtimi rus, ndërsa të dy udhëheqësit diskutuan gjithashtu mundësinë e rritjes së ndihmës financiare.

Biden iu referua gjithashtu “mundësisë së qartë që rusët mund të pushtojnë Ukrainën në shkurt”, një datë e raportuar tashmë nga inteligjenca amerikane, tha një zëdhënëse e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA në Twitter.

Prandaj, Perëndimi po vazhdon të ushtrojë presion mbi Rusinë, e cila të paktën dukej e kujdesshme një ditë pas marrjes së përgjigjeve me shkrim nga SHBA dhe NATO ndaj kërkesave të saj për një rrugëdalje nga ngërçi aktual.

“Topi është në fushën e tyre” tha ai. “Ne shpresojmë që Moska do të studiojë atë që ne i propozojmë dhe do të kthehet në tryezën e negociatave” tha Nuland. “Do të jetë shumë e dhimbshme”. Rreth 100,000 trupa ruse janë vendosur në kufirin me Ukrainën së bashku me automjetet e tyre të blinduara deri në fund të vitit 2021.

Rusia ka mohuar çdo plan për të pushtuar, por thotë se ka kërcënuar zgjerimin e NATO-s për 20 vjet, si dhe mbështetjen perëndimore për Ukrainën fqinje. Moska ka bërë thirrje zyrtarisht për t’i dhënë fund zgjerimit të Aleancës së Atlantikut të Veriut, kryesisht në Ukrainë, dhe një kthim në zhvillimin e forcave ushtarake perëndimore në kufirin e vitit 1997.

Shtetet e Bashkuara dhe NATO refuzuan zyrtarisht kërkesat kryesore të Moskës të mërkurën, duke rihapur derën për negociatat mbi kufizimet e ndërsjella në zhvillimin e raketave me rreze të shkurtër dhe të mesme veprimi të dy fuqive bërthamore rivale në Evropë, si dhe stërvitjet ushtarake pranë armikut.

“Nuk mund të themi se pikëpamjet tona janë marrë parasysh” tha në një deklaratë zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peshkov. Presidenti Vladimir Putin do të vendosë se si t’i përgjigjet propozimeve të SHBA-së për sigurinë. Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov nuk ia mbylli derën dialogut, duke theksuar se ata mund të “shpresojnë të fillojnë një diskutim serioz për çështje të vogla”.