Një militant rusishtfolës u vra në një incident të martën pasdite, sipas raporteve nga Rusia. Sipas “Open TV” në Moskë, ngjarja ka ndodhur pak më parë në lagjen rusishtfolëse të Luhansk, e cila është një nga dy zonat në Donbassk që “de facto” është e ndarë nga Kievi dhe nuk kontrollohet nga forcat ukrainase.

Në të njëjtën kohë, sipas mediave ruse, një përfaqësues i rajonit rusishtfolës theksoi në deklaratat e tij se militanti u qëllua për vdekje nga një snajper ukrainas.

Forcat e Armatosura të Ukrainës shënjestruan territorin e Luhansk (LPR) të martën (02/15), sipas zyrës së saj përfaqësuese në Qendrën e Përbashkët të Kontrollit dhe Koordinimit (JCCC), duke shtuar se një snajper i LPR u vra. Më herët gjatë ditës, përfaqësuesi i LPR në JCCC tha se Ukraina nuk kishte hapur zjarr që nga 28 janari.

“Në orën 15:00 , forcat e armatosura ukrainase hapën zjarr nga drejtimi i vendbanimit Orehovo me një zjarr snajper në drejtim të vendbanimit Golobovskoye, duke rezultuar në vdekjen e një hopliti të Milicisë Popullore LPR.” tha ai, përfaqësuesi para gazetarëve.