Modelja Kroate, Ivana Knoll ka qenë një nga personazhet më të komentuar në nisje të Kupës së Botës në Katar, për shkak të paraqitjes së saj seksi në ambientet e stadiumit dhe jo vetëm. Por, ky veprim duket se nuk i ka kushtuar pak tifozes seksi pasi ajo u gjobit me një shumë të majme nga policia, për thyerje të kodit të veshjes për shtetin e Gjirit. Ajo së fundmi ka reaguar se pavarëisht të gjithave nuk i druhet policisë edhe nëse vendosin që ta arrestojnë atë.

Knoll tha se ishte tepër e indinjuar pasi lexoi kufizimet e kodit të veshjes për shtetin e Gjirit, me vizitorët këshilluar që të “visheshin modeste” në publik, ndërsa paraqitjen e saj e justifikoi me pretendimin se nuk kishte se çfarë të vishte.

Së pari po mendoja nëse Kupa e Botës po ndodh atje (Katar), me siguri që ata do të na lejojnë gjithçka për ta bërë atë të rehatshme për të gjithë tifozët. pa asnjë nga kufizimet. Pastaj dëgjova për rregullat dhe u trondita. Kodi i veshjes ndalon të tregoj shpatullat, gjunjët, barkun dhe gjithçka dhe unë isha sikur ‘O Zot, nuk kam as rroba për t’i mbuluar të gjitha këto’. Isha shumë i zemëruar sepse nëse nuk jam musliman dhe nëse ne në Evropë respektojmë hixhabin dhe nikabin, mendoj se ata duhet të respektojnë edhe mënyrën tonë të jetesës, fenë tonë dhe në fund unë të vesh fustane, bikini sepse jam Katolik nga Kroacia që është këtu për shkak të Kupës së Botës. Por kur mbërrita, u habita që ata nuk po bënin ndonjë problem me veshjen, ata ju lejojnë të vishni gjithçka që dëshironi – përveç në ndërtesat qeveritare, dhe në fund kjo është mirë”, tha Knoll.

26-vjeçarja tha se autoritetet nuk po i bëjnë asnjë problem me më shumë se 700,000 ndjekësit e saj në Instagram duke marrë përditësime për zgjedhjet e saj të shumta të veshjeve gjatë turneut, shkruan The Independent. 

Modelja sexy, Ivana Knoll kishte veshur një fustan të plotë të kuq e bardhë me një kapuç për ndeshjen hapëse të Kroacisë kundër Marokut. Knoll mori pjesë në ndeshjen e dytë të vendit të saj me Kanadanë me një fustan shumë më të shkurtër kuq e bardhë dhe pozoi për selfie me mbështetësit përpara ndeshjes. Zyra e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar i këshilloi vizitorët në Katar se gratë duhet të mbulojnë shpatullat e tyre dhe të shmangin veshjen e fundeve të shkurtra, po rmodelja nuk ka marrë parasysh asnjë nga rregullat dhe ka thyer kodin e veshjes.