Të gjithë e dimë se plakja është një faktor i pashmangshëm në jetë. Por ndërsa nuk ka mënyra të sigurta për të parandaluar plakjen, ka disa gjëra që mund t’i bëni pa qenë as të vetëdijshëm duke e përshpejtuar procesin e plakjes.

Më poshtë janë pesë zakonet e të ngrënit që ekspertët thonë se janë arsyeja e plakjes më të shpejtë.

Nuk po hani mjaftueshëm proteina

“Mos marrja e mjaftueshme e proteinave mund të plaket një person më shpejt”, shpjegon mjekja Anya Rosen, duke shtuar se proteinat dietike ndihmojnë në ruajtjen e një mase të dobët trupore.

Humbja e muskujve që ndodh ndërsa plakemi, e njohur edhe si sarkopenia, kontribuon në lëndime dhe sëmundje kronike.

Ju hani shumë sheqer

Ngrënia e ëmbëlsirave është një fiksim për shumë njerëz, por marrja e tepërt e sheqerit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë.

“Një dietë e pasur me sheqer mund t’ju plaket më shpejt,” shpjegon dietologia Kathryn Piper.

Ajo shton se ky zakon i të ngrënit mund të shkaktojë nivele të larta të glukozës në gjak, të cilat mund të rezultojë në më shumë rrudha në lëkurë.

Nuk po hani mjaftueshëm fibra

Fibrat janë të rëndësishme për shëndetin e zorrëve dhe ofrojnë një ndjenjë të ngopjes. Dhe sipas Jeanette Kimszal, nëse nuk konsumoni mjaftueshëm fibra, kjo mund të ndikojë në plakje’

Ajo thotë se duke konsumuar mjaft fibra ju keni një rrezik më të ulët të sëmundjeve dhe ngrënia e tyre shoqërohet gjithashtu me përmirësimin e shëndetit të zorrëve dhe vetë tretjes. Këta janë të gjithë faktorë që lidhen me jetëgjatësinë.

Hani shumë mish të përpunuar

Ngrënia e proshutës, salsiçeve ose ndonjë forme tjetër të mishit të përpunuar mund të jetë e shijshme, por ngrënia e tyre shpesh nuk do t’i bëjë asnjë favor trupit tuaj kur bëhet fjalë për plakjen. Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka klasifikuar mishin e përpunuar si kancerogjenin numër një, që do të thotë se konsumimi i atij ushqimi shoqërohet me një rrezik të shtuar të kancerit. Dhe duke qenë se shumë nga këto ushqime janë plot me natrium, ngrënia e tepërt e tyre mund të lidhet me plakjen e qelizave.

Nuk hani perime

Patatet e ëmbla, karotat dhe kungulli përmbajnë beta karoten, një karotenoid që ofron disa përfitime unike shëndetësore. Karotenoidet, si beta karotina, grumbullohen në shtresën tonë më të jashtme të lëkurës dhe veprojnë si një pengesë mbrojtëse ndaj rrezatimit ultravjollcë. Konsumimi i ushqimeve me beta karoten ndihmon në përmirësimin e pamjes së lëkurës dhe zvogëlimin e shenjave të plakjes, pasi ndikon në elasticitetin dhe hidratimin e lëkurës dhe në fund redukton zhvillimin e rrudhave dhe njollave të moshës.

Të dhënat tregojnë gjithashtu se përfshirja e një sasie adekuate të beta karotenit në dietën tuaj mund të ndihmojë në mbrojtjen e lëkurës tuaj nga dëmtimi UV. Gjithashtu, mos harroni kremin e diellit.