Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA), Joe Biden thotë se lutjet e gjithë botës janë me popullin e Ukrainës të cilët po përballen me një sulm të paprovokuar dhe të pajustifikuar nga forcat ushtarake të Rusisë.

Biden ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun ukrainas, Volodymyr Zelensky, pak minuta pas shpërthimeve të para nga sulmi i ushtrisë ruse.

Ai dënoi sulmin e paprovokuar të forcave ruse dhe deklaroi se shumë shpejt do të shpallen masat ndaj këtij vendi.

“Presidenti Zelenskyy më kontaktoi sonte dhe ne sapo mbaruam së foluri. Unë e dënova këtë sulm të paprovokuar dhe të pajustifikuar nga forcat ushtarake ruse. E informova atë për hapat që po ndërmarrim për të mbledhur dënimin ndërkombëtar, përfshirë sonte në Këshillin e Sigurimit të OKB-së”, ka shkruar Biden.

Presidenti amerikan thotë edhe se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka zgjedhur një luftë të paramenduar që do të sjellë një humbje katastrofike të jetës dhe vuajtje njerëzore.
Në reagim të tij thuhet se Rusia është e vetmja përgjegjëse për vdekjet dhe shkatërrimin që do të vijnë nga ky sulm.

“Lutjet e gjithë botës janë me popullin e Ukrainës sonte teksa ata pësojnë një sulm të paprovokuar dhe të pajustifikuar nga forcat ushtarake ruse. Presidenti Putin ka zgjedhur një luftë të paramenduar që do të sjellë një humbje katastrofike të jetës dhe vuajtje njerëzore. Vetëm Rusia është përgjegjëse për vdekjen dhe shkatërrimin që do të sjellë ky sulm, dhe Shtetet e Bashkuara dhe aleatët dhe partnerët e saj do të përgjigjen në një mënyrë të bashkuar dhe vendimtare. Bota do të kërkojë llogari nga Rusia. Unë do të monitoroj situatën nga Shtëpia e Bardhë këtë mbrëmje dhe do të vazhdoj të marr përditësime të rregullta nga ekipi im i sigurisë kombëtare. Nesër, do të takohem me homologët e mi të G7 në mëngjes dhe më pas do të flas me popullin amerikan për të njoftuar pasojat e mëtejshme që Shtetet e Bashkuara dhe aleatët dhe partnerët tanë do t’i imponojnë Rusisë për këtë akt të panevojshëm agresioni kundër Ukrainës dhe paqes dhe sigurisë globale. Ne gjithashtu do të koordinohemi me aleatët tanë të NATO-s për të siguruar një përgjigje të fortë dhe të bashkuar që pengon çdo agresion kundër Aleancës. Sonte, Jill dhe unë po lutemi për popullin e guximshëm dhe krenar të Ukrainës”, thuhet në reagimin e Biden.