Për ditën e sotme pritet një përmirësim i kushteve meteorologjike. Moti pritet të jetë më alternime vranësirash dhe intervale kthjellimi. Era do të fryjë me drejtim nga kuadrati i veriut, me shpejtësi mesatare 1-6m/sek, e cila hera-herës përgjatë vijë bregdetare dhe zonave luginore fiton shpjetësi deri ne 7-10m/sek shoqëruar me valëzim në dete të forcës 1-2 ballë.

Temperaturat parashikohen:

në zona malore  -1 deri 15°C

në zona e ulëta   1 deri 17°C

në zona bregdetare  5 deri 17° C

Rajoni i Ballkanit do të jetë nën ndikim të kushteve atmosferike të qendrueshme. Moti parashikohet me vranesira mesatre deri të dendura në pjesën më të madhe të rajonit.