Sot SPAK dhe Europol kanë zhvilluar një operacion të gjerë ndërkombëtar, duke vënë në pranga në total 67 persona, shumica prej të cilëve shqiptarë. Të arrestuarit akuzohen se ishin pjesë e një bande kriminale, që trafikonte lëndë narkotike në disa shteteve të Bashkimit Europian. Mediat italiane shkruajnë për këtë rast, ndërsa sjellin në vëmendje faktin se një shqiptar u kap sot në Leçe, duke tentuar të fshihej poshtë një tavoline të improvizuar.

Shkrimi i plotë i medias italiane “Lecce Prima”:

SCORRANO – Edhe nëse nga gjithsej 83 të dyshuar vetëm njëri banon në provincën e Leçes, Salento, ka një rëndësi të madhe në këtë histori, duke u konfirmuar si një nga pikat e privilegjuara të uljes në tranzitimin e sasive të mëdha të lëndëve narkotike drejt vendeve të tjera. Lumenjtë e drogës arrinin edhe jashtë vendit, pasi kalonin nëpër Itali.

Në krye të të gjithë ngjarjes janë katër organizata kriminale, të përbëra kryesisht nga shtetas shqiptarë. Hetimi, i nisur në vitin 2019, pas të dhënave nga Karabinierët e kompanisë Borgo San Lorenzo, në provincën e Firences, është zgjeruar gradualisht për të përfshirë organe të tjera hetimore italiane dhe evropiane, një hetim i koordinuar nga Drejtoria e Qarkut Antimafia e Firences. Kjo ka sjellë një operacion-blitz mëngjesin e sotëm, i cili ka çuar në ndalimin paraprak në burg të 70 të dyshuarve, 68 prej të cilëve të huaj. Prej tyre, 28 banojnë në zonën metropolitane të Firences, 36 në zona të tjera të territorit kombëtar italian dhe 16 në shtete të tjera, midis Bashkimit Evropian dhe Shqipërisë. Tetë të dyshuar iu nënshtruan arrestit shtëpiak, katër me detyrim paraqitje në policinë gjyqësore. Hetuesit kanë sekuestruar edhe mbi 5 milionë euro.

Arrestohet një 30-vjeçar në Scorrano

Në Salento, në mbështetje të kolegëve toskanë, kanë vepruar mëngjesin e sotëm Karabinierët e njësisë hetimore të Leçes. Mes personave të shënuar për t’u arrestuar në urdhrin e gjyqtarit për hetimet paraprake në Gjykatën e Firences (i vetmi banor në zonën e Leçes), ishte në fakt edhe Giorgio Hameti, 30 vjeç. Origjina e tij shqiptare është e qartë edhe pse prej vitesh jeton në Scorrano. Gjatë bastisjes policore, Hameti tentoi një lëvizje të dëshpëruar: duke u fshehur në një derë nën dysheme, midis një kolltuku dhe televizorit. Vend i hapur, pothuajse duket si një tryezë.

Gjithsesi, jo vetëm që arratisja rezultoi e pasuksesshme, por gjatë kontrolleve 30-vjeçarit iu gjetën afërsisht 50 gramë hashash. Madje, Hameti ishte tashmë i njohur për policinë, duke qenë se në fund të vitit 2017 ai u arrestua sërish nga policia, kur u zbulua se po shkonte dhe dilte nga Otranto, ku kishte në dispozicion një banesë në dhomat e së cilës, kishte një lloj inkubatori për rritjen e marijuanës. Një episod në dukje margjinal, ai i shtatë viteve më parë.

U përfshinë disa forca policore evropiane

Në kuadër të hetimit, Eurojust, Europol, Interpol dhe Prokuroria Speciale Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar e Tiranës (Spak) bashkëpunuan me autoritetet italiane. Në nivel kombëtar, i rëndësishëm ishte koordinimi i Zyrës së Krimit të Organizuar të Komandës së Përgjithshme të Karabinierëve dhe Drejtorisë Qendrore të Shërbimeve Kundër Drogës, si dhe Grupit të Hetimeve Shkencore të Karabinierëve dhe Zyrës së Ekspertit të Sigurisë të Ambasadës në Shqipëri.

Në Itali vepronin Karabinierët e komandave të shumta provinciale: Firence, Alessandria, Ancona, Bolonja, Brescia, Como, Enna, La Spezia, Livorno, Lucca, Massa Carrara, Milano, Padova, Perugia, Pesaro-Urbino, Ravenna, Rimini, Roma. , Siena, Varese dhe, në të vërtetë, Lecce.

Hetimi nga 2019 deri në 2021

Hetimi, i zhvilluar nga viti 2019 deri në vitin 2021, bëri të mundur zbulimin e një trafiku të gjerë droge (kokainë, heroinë, MDMA, hashash dhe marihuanë) të futur në Itali nga Shqipëria (përmes brigjeve të Pulias) ose nga Holanda dhe më pas pjesërisht shitet në provincën e Firences, pjesërisht i devijuar në vende të tjera në Itali ose në Gjermani. U identifikuan katër struktura të ndryshme kriminale që bashkëpunonin me njëra-tjetrën, të përbëra nga shtetas italianë dhe shqiptarë, njëra me qendër në Holandë, tjetra në Shqipëri dhe dy të tjerat në Toskanë (nga e cila, megjithatë, lëviznin në të gjithë territorin kombëtar); gjendeshin bazat operative dhe logjistike, depot e magazinimit (që ndodhen në Firence) madje edhe punishtja mekanike ku modifikoheshin mjetet e destinuara për transport droge (në Bolonjë). Më në fund, një grup shtytësish që shisnin drogë me pakicë në Mugello dhe në të gjithë zonën metropolitane të Firences u çmontua. Në total, 28 persona u hetuan për shoqatë kriminale transnacionale me qëllim trafikun e drogës dhe 68 të tjerë për transport ose shitje të të njëjtave substanca (13 prej tyre në gjendje të lirë, me dyshimin për trafikim të vogël droge).

Lidhjet me Holandën

Hetimi lindi në vitin 2019, kur u bë e mundur t’i atribuohej një grupi prej 2 kilogramësh marijuanë të kapur në Piazza Muratori në Firence, një shqiptari 42-vjeçar. Duke u thelluar më shumë, u bë e qartë se ishte një trafikant serioz me lidhje në Holandë, Francë dhe Spanjë dhe duke ndjekur lëvizjet e tij u bë e mundur të rindërtohej rrjeti i bashkëpunëtorëve. Gjatë aktiviteteve, u shfaqën lidhjet e kësaj organizate kombëtare me një tjetër, me qendër në Firence, e cila merrte sasi të mëdha hashashi dhe marihuanë nga Shqipëria, të transportuara me gomone për në Kastro, pranë shpellave, e më pas, çoheshin në Firence, në zonën Campo di Marte, nga ku shiteshin në Itali dhe Gjermani.

Dy arrestime korrierësh kanë zbuluar përmasat e operacioneve: në Gjermani u arrestua një italian (falë bashkëpunimit me Eurojust) me 25 kilogramë marijuanë, në Firence një tjetër me 80 kg. Së fundi, njëri nga të dyshuarit në krye të organizatës, u arrestua në Pulia duke drejtuar një furgon me 340 kilogramë hashash dhe marihuanë, erën e fortë të të cilit tentoi ta fshihte me deodorant për makina.

Droga drejt gjithë Evropës Veriore

Hetimet më pas ndoqën zinxhirin e furnizimit dhe, falë bashkëpunimit ndërkombëtar, jo vetëm u identifikua kanali i furnizimit nga Shqipëria, i menaxhuar nga një organizatë vendase, por edhe ai që vepron në Holandë, kryesuar nga një tjetër shoqatë shqiptare me qendër në Amsterdam (Holandë), me degë në veri të Italisë, të aftë për të lëvizur qindra kilogramë kokainë në të gjithë Evropën Veriore. Në Itali, karabinierët ndaluan dy korrierët e tyre (një italian dhe një shqiptar), të cilët mbanin mbi 10 kilogramë kokainë.

Gjatë këtyre aktiviteteve paraprake tashmë janë arrestuar në flagrancë 24 persona dhe u sekuestruan rreth 15 kilogramë kokainë, 120 kg hashash dhe 487 bimë marihuanë, 217 bimë kanabis, gati 2 litra vaj hashashi, 95 mijë euro cash, dy pistoleta, një pushkë, shtatë automjete dhe një pronë.

Në vijimësi të hetimeve, nga ana shqiptare, Policia e Shtetit Shqiptar, e koordinuar nga Prokuroria për Krimin e Organizuar Spak, procedoi në arrestimin në flagrancë të njëmbëdhjetë personave, duke sekuestruar në total 14.3 kilogramë kokainë, 34 heroinë, , 30 hashash, 68 marihuanë, 3 mijë e 600 euro kesh dhe gjashtë automjete të rënda.