Një “epidemi” e fermave të kanabisit ka shkaktuar një rritje të numrit të shqiptarëve të burgosur, sipas një investigimi të kryer nga gazeta britanike The Telegraph.

Më shumë se 100 emigrantë të paligjshëm shqiptarë janë dënuar me më shumë se 300 vjet burg në vetëm tre muaj pasi u rekrutuan nga bandat e krimit të organizuar për t’i shërbyer numrit në rritje të shpejtë të fermave të kanabisit.

Tre të katërtat (77) e 101 shqiptarëve të burgosur midis gushtit dhe tetorit të këtij viti u dënuan për vepra të lidhura me prodhimin e kanabisit në fermat në të gjithë Anglinë dhe Uellsin e drejtuar nga bandat e organizuara, sipas një analize të rasteve nga The Telegraph.

Numri i dënimeve është katërfishi i normës normale për shqiptarët.

Shumë nga emigrantët e paligjshëm u rekrutuan nga bandat pasi vendimi i qeverisë britanike për goditjen e punës në të zezë së zezë e bëri të vështirë për ta gjetjen e një vendi pune.

Qeveria ka trefishuar gjobat për pronarët që punësojnë emigrantë të paligjshëm deri në 60,000 paund për punëtor, një gjobë që mund të nxjerrë jashtë biznesi këdo që tenton të punësojë jashtë rregullave.

Një operacion policor që synonte fermat e kanabisit këtë verë u përmbyll me kapjen deri në 130 milionë paund bimë kanabisi dhe arrestimin e pothuajse 1,000 personave. Më shumë se 180,000 bimë janë zbuluar nga bastisjet në Angli dhe Uells.

Operacioni Mille shënjestroi kulturat e paligjshme për të cilat policia beson se janë një burim i madh parash për bandat e krimit të organizuar të cilat janë gjithashtu janë të përfshira në vepra të tjera si pastrimi i parave, kontrabanda e drogës së klasit A dhe dhunë.

Në pesë vitet e fundit, bandat shqiptare kanë vënë në qoshe tregun e kultivimit të kanabisit, duke uzurpuar vietnamezët duke importuar ekspertizën e tyre hidroponike në rritjen e bimëve në Shqipëri në Mbretërinë e Bashkuar dhe duke përdorur emigrantët e paligjshëm si “kopshtarë”.

Numri i shqiptarëve që kaluan Kanalin në vitin 2022 me varka të vogla u rrit në 12,301 nga 800 në 2021, më shumë se një e katërta e 45,755 mbërritjeve totale.

Mes të burgosurve këtë verë ishte Nard Nidri, 34 vjeç, i cili hyri ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar verën e kaluar, u strehua në Birmingham dhe më pas u transferua në Sëansea ku punoi në një lavazh para se të rekrutohej për një fermë kanabisi.

Ai ishte një nga katër “kopshtarët” e burgosur për një total prej gjashtë vjetësh në gusht, pasi policia i arrestoi ata në një pronë në Neath, në Uellsin jugor, ku dy dhoma dhe papafingo ishin përshtatur dhe izoluar për të rritur bimë me vlerë tregu prej 85,000 paund.

Një lloj industrie

Teksa i dënoi, gjykatësi Geraint Ëalters tha se fermat e kanabisit që drejtoheshin nga bandat kriminale shqiptare kishin arritur “nivele epidemike” dhe, sipas gjykimit të tij, “ishin kthyer në një industri”.

Ai sugjeroi që autoritetet duhet të shikojnë sektorin e banesave me qira, duke vënë në dukje se ndërsa të ashtuquajturit “fermerë” të kanabisit shpesh paraqiteshin në gjykatë, pronarët dhe të tjerët që merrnin para nga qiraja e pronave që përdoreshin për rritjen e kanabisi, rrallë përfundonin para drejtësisë.

Shqiptarë të tjerë kanë punuar për bandat për të shlyer borxhet. Artenis Shehu, 20 vjeç, u burgos për një vit pasi punoi në një fermë kanabisi në Norfolk Broads për të shlyer atë që ai pretendonte se ishte një borxh prej 2500 paund që kishte ndaj një bande krimi të organizuar për të paguar një operacion mjekësor për babain e tij.

Gjykatësi Andreë Shaë i tha Shehut se kultivimi i kanabisit prej 225,000 paund ishte një “organizim i sofistikuar” i cili kishte “të gjitha shenjat” e “krim të organizuar serioz”. “Duhet të bëhet e qartë se shfrytëzimi nga grupet kriminale nuk është një kartë për të dalë nga burgu,” tha ai.

Bandat shqiptare u zhvendosën në kanabis sepse ishte “me rrezik shumë, shumë të ulët”, rezultuan me një fitim të mirë për shkak të kërkesës së lartë – britanikët konsumuan 240 ton drogë me vlerë 2.4 miliardë paund në 2021 – dhe nuk kërkon transport të rrezikshëm ndërkufitar sepse ajo është rritur në shtëpi, sipas Agjencisë Kombëtare të Krimit (NCA).

Këtë javë, James Cleverly, Sekretari i Brendshëm, nënshkroi një marrëveshje të re me Shqipërinë për të mbështetur marrëveshjen e shpejtë të dëbimit dhe kundër imigracionit, çka ka bërë që numri i shqiptarëve që kalojnë kanalin drejt Britanisë, të ulet me 90% këtë vit.