Çaji jeshil (Camellia sinensis) vjen nga bima e çajit e njohur si Camellia sinensis. Është një burim fuqie i shëndetshëm që është përdorur për shekuj si një mjet mjekësor në Ayurveda nga India dhe mjekësia tradicionale kineze për të trajtuar gjithçka, nga ethet deri te sëmundjet e zemrës. Nga përshpejtimi i humbjes së peshës deri te parandalimi i kancerit dhe administrimi i presionit të gjakut, çaji jeshil vjen me disa përfitime shëndetësore. Gjithashtu është treguar se parandalon sëmundjet neurologjike si sëmundja e Alzheimerit dhe Parkinsonit.
Çaji jeshil gjithashtu është promovuar si një alternativë ndaj kafesë për njerëzit që përpiqen të reduktojnë marrjen e kafeinës. Ai është një barishte e pasur me antioksidantë që janë përdorur në trajtimin e disa problemeve shëndetësore. Këtu janë disa nga përfitimet shëndetësore të çajit jeshil për të cilat duhet të dini:

Ndihmon në luftimin e obezitetit

Çaji jeshil është i pasur me kafeinë dhe disa antioksidantë të tjerë të rëndësishëm si flavonoidet. Këta antioksidantë janë të dobishëm për menaxhimin e obezitetit. Ata përshpejtojnë metabolizmin dhe ndihmojnë në humbjen e peshës . Të ushqyerit jo të shëndetshëm dhe zakonet e jetesës janë fajtorët kryesorë të një sistemi të dobët të tretjes. Çaji jeshil është i dobishëm për të kontrolluar obezitetin pasi ndihmon në përmirësimin e metabolizmit.

Ul rrezikun e kancerit të gjakut

Çaji jeshil është një barishte jashtëzakonisht e mirë që ndihmon në uljen e rrezikut të leukemisë (e njohur edhe si kanceri i gjakut). Sipas Ayurveda, çaji jeshil ka veti antiproliferative që parandalojnë përhapjen e qelizave të kancerit duke penguar rritjen e tyre në palcën e eshtrave dhe sistemin limfatik.

Mbron nga Osteoporoza

Çaji jeshil është gjetur gjithashtu efektiv në shërimin e osteoporozës. Sipas Ayurveda, konsumimi i rregullt i çajit jeshil mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër osteoporozës. E pasur me komponime bioaktive që ndihmojnë në përmirësimin e densitetit të kockave, në këtë mënyrë ai ndihmon në uljen e rrezikut të frakturave osteoporotike.

Menaxhon presionin e lartë të gjakut

Çaji jeshil është gjithashtu i dobishëm në menaxhimin e presionit të lartë të gjakut (BP). Kjo barishte e pasur me antioksidantë ka flavonoide të pranishme në të të cilat ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut duke e bërë oksidin nitrik më të disponueshëm në gjak. Oksidi nitrik relakson enët e ngushtuara të gjakut dhe ul presionin e gjakut.

Mbron nga sëmundjet e zemrës

Çaji jeshil përmban kardioprotektiv që është i shkëlqyeshëm për ata që luftojnë sëmundjet e zemrës. Antioksidantët e pranishëm në çajin jeshil bëjnë mrekulli kundër dëmtimit të qelizave të shkaktuara nga radikalet e lira. Redukton prodhimin e llojeve reaktive të oksigjenit dhe në këtë mënyrë ul rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare . Një sasi e kufizuar çaji jeshil mund të ndihmojë gjithashtu në menaxhimin e kolesterolit të lartë, duke përmirësuar më tej funksionimin e zemrës dhe duke mbajtur larg sëmundjet e zemrës.

Ndërsa pirja e çajit jeshil konsiderohet të jetë e sigurt për të rriturit, ka disa efekte anësore që duhet të keni parasysh kur pini një filxhan çaj jeshil bimor në baza ditore. Këtu është një listë e efekteve të tilla anësore që çaji jeshil mund të ketë tek ju:

1. Probleme me stomakun

2. Dhimbje koke

3. Sasia e kafeinës në çajin jeshil mund të prishë ciklin tuaj të gjumit

4. Anemia dhe mungesa e hekurit

5. Nauze ose të vjella

6. Lodhje ose lodhje ekstreme

7. Çrregullime të gjakderdhjes

8. Pirja e tepërt e çajit jeshil mund të dëmtojë gjithashtu mushkëritë tuaja

Njerëzit të cilët marrin ilaçe duhet të flasin me një mjek përpara se të bëjnë ndonjë ndryshim në dietën e tyre. Ndërsa disa studime zbuluan përfitimet në pirjen e një filxhani në ditë, studime të tjera lidhën pesë ose më shumë gota në ditë me uljen e rrezikut të disa sëmundjeve. Megjithatë, një gjë e zakonshme që shumica e studimeve kanë gjetur është se ata që çaj jeshil kanë shëndet më të mirë se ata që nuk e pinë fare.