Në një fjalim televiziv në orën 05:55 me orën e Moskës, presidenti rus Vladimir Putin njoftoi një “operacion ushtarak” në rajonin lindor të Donbasit të Ukrainës.

Putin tha se Rusia po vepronte në vetëmbrojtje. Ai u bëri thirrje ushtarëve ukrainas të linin armët. Çdo ndërhyrje nga fuqitë e jashtme kundër Rusisë do të merrte një përgjigje “të menjëhershme”, tha Putin.

Rusia ka goditur infrastrukturën e Ukrainës me raketa, thotë Ukraina. Ai gjithashtu thotë se ka rrëzuar aeroplanin rus, gjë që Moska e mohon.

Karvane trupash dhe tankesh kanë hyrë në Ukrainë nga të gjitha drejtimet. Një autokolonë ka kaluar nga Bjellorusia në veri të kryeqytetit Kiev. Një tjetër ka hyrë nga Krimea në jug, të cilën Rusia e aneksoi nga Ukraina në 2014.

Raportohet se të paktën tetë persona janë vrarë.

Në Kiev ka bllokime të gjata trafiku ndërsa banorët përpiqen të largohen nga kryeqyteti. Të shumtë janë ato që po strehohen në stacionet e metrosë. Korrespondentët e BBC-së thonë se megjithëse njerëzit prisnin një sulm, janë zënë në befasi.

Ukraina ka shpallur gjendjen ushtarake. Ministri i Jashtëm ka kërkuar sanksione të rënda, duke përfshirë ndalimin e Rusisë nga sistemi ndërkombëtar i transfertave bankare Swift.

Çmimet e naftës janë rritur në më shumë se 100 dollarë për fuçi për herë të parë në shtatë vjet. Monedha ruse, rubla, ka rënë në nivelin më të ulët historik kundrejt dollarit dhe euros.

Liderët botërorë e kanë dënuar sulmin. Presidenti i SHBA Joe Biden tha se lufta do të sillte pasoja katastrofike në njerëz.