Javën e kaluar, një dron fluturoi më shumë se 350 milje përtej kufirit perëndimor të Ukrainës përpara se të rrëzohej në Kroaci, një vend anëtar i NATO-s. Droni mbante një bombë, thanë zyrtarët kroatë, por ende nuk është e qartë nëse i përkiste forcave ukrainase apo ruse.

Një tjetër dron ka hyrë së fundmi në hapësirën ajrore të Rumanisë, në jug të Ukrainës. Dhe të martën, ushtria e Ukrainës tha se rrëzoi një dron rus që kishte hyrë sërish në territorin e saj përmes hapësirës ajrore polake. Treshja e incidenteve me dron ka përforcuar shqetësimet se lufta e Rusisë në Ukrainë mund të përhapet në vendet e NATO-s, edhe nëse pa dashje, duke e detyruar aleancën të vendosë se si t’i përgjigjet ndaj incidenteve që ndodhin brenda kufijve të saj.

Zyrtarët amerikanë të mbrojtjes thonë se dronët e gabuar që hynë në territorin e NATO-s dukeshin se ishin kryesisht të paqëllimshëm. Që nga fillimi i pushtimit rus, ushtria amerikane ka krijuar një linjë dekonflikti me Rusinë për të zvogëluar rrezikun e llogaritjes së gabuar dhe për t’u siguruar që dy ushtritë që veprojnë kaq afër njëra-tjetrës të mos përplasen pa dashje, raporton CNN.

Por NATO është përpjekur pa sukses të lidhet me Rusinë përmes një linje telefonike dhe letrave të shkruara kundër konfliktit, duke ngritur shqetësime për gatishmërinë e Rusisë për t’u angazhuar pasi pushtimi i Ukrainës është përhapur më në perëndim drejt territorit të NATO-s, thanë të mërkurën zyrtarë të lartë ushtarakë të NATO-s.

Rusia e afroi luftën më pranë kufirit të NATO-s fundjavën e kaluar me sulme me raketa të drejtuara me saktësi pranë Lviv në Ukrainën perëndimore, vetëm 10 milje nga kufiri i Polonisë. Këto sulme erdhën një ditë pasi zyrtarët rusë kërcënuan autokolonat që po i ofrojnë armë Ukrainës nga Perëndimi.

Ushtria amerikane ka mjete vëzhgimi dhe sensorë për të ndihmuar në zbutjen e një përshkallëzimi të mundshëm, duke përfshirë aftësinë për të kapur emetimet e radarëve dhe nënshkrimet infra të kuqe të lëshimeve të raketave jashtë Rusisë ose Bjellorusisë.