Vendi ynë do të vijojë te jetë nën ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike deri në fund të muaj dhjetor.

Për ditën e shtunë moti parashikohet me kthjellime por edhe alternime vranësirash kalimtare mesatare dhe hera-herës deri të dendura dhe kryesisht në relievet malore në lindje.

Për ditën e diel moti parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin përjashtuar vranësirat e pakta kalimtare në orët e mëngjesit.