Dita e hënë parashikohet me alternime vranësirash dhe intervale kthjellimi.

Në mesditë reshje shiu me intensitet të ulët në pjesën më të madhe të vendit.

Në lartësin mbi 300 metra në verilindje dhe në lartësin mbi 700 metra në pjesën tjetër të vendit reshje bore me intensitet të ulët.

Era ditën e shtunë nga kuadrati i jugut me shpejtësi deri në 10m/sek, ndersa ditën e diel dhe të hënë era nga kuadrati i veriut shpejtësi mesatare 1-8m/sek, e cila hera-herës fiton shpejtësi deri ne 15-20m/sek.