Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për “Der spiegel” ku ka folur për jetën e tij, Shqipërinë, qeverisjen, rajonin, Ballkanin e Hapur, por edhe çështje të tjera.

Pjesë nga shkrimi

Kryeministri pret të ftuarit zbathur. Edi Rama është një burrë shtatlartë me vetull të gërvishtur dhe me sy të thellë. Ai ka veshur pantallona të shkurtra të zeza dhe një bluzë të bardhë, pa këpucë.

Së bashku me gruan e tij, Rama është duke pushuar në oborrin e një shtëpie buzë detit. E ndërtuar fillimisht në vitet 1960 për diktatorin shqiptar Enver Hoxha, vila ndodhet pranë fshatit bregdetar të Dhërmiut.

Oficerët e policisë qëndrojnë roje jashtë derës. Njeriu më i fuqishëm në Shqipëri po shijon pak pushimet. “Nuk po na shqetësoni”, u thotë Linda Rama gazetarëve të DER SPIEGEL.

Ajo ka veshur një këmishë të bardhë pambuku dhe një kapak mbi flokët e saj të zinj kaçurrelë. Me punën e të shoqit, thotë ajo, nuk ke asnjë pushim të vërtetë.

Edhe pse Putini mbyll rubinetin e gazit në Evropë, Rusia vazhdon të furnizojë Beogradin me energji veçanërisht të lirë – dhe me armë.

Në këmbim, Rusia kërkon besnikëri, një kërkesë që po e copëton Serbinë. “Askush nuk do të jetë në gjendje të shkatërrojë marrëdhëniet tona me Serbinë,” tha ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov së fundmi pasi udhëtimi i tij i planifikuar në Beograd.

Popullsia e rajonit është e ndarë mes kundërshtarëve të Putinit dhe atyre që e mbështesin atë, shpjegon Rama. “Rusia do të ishte e emocionuar nëse diçka lëviz drejt konfliktit në Ballkan” thotë ai.

“A keni dëgjuar se sa shpesh Putin përmend Kosovën në fjalimet e tij? pyet politikani shqiptar.

Ai beson se presidenti rus qëllimisht po zgjedh “më të dhimbshmit nga të gjitha problemet e pazgjidhura” në Ballkan dhe po bën gjithçka që mundet për të ndezur një fitil të ri.

Një Ballkan më i hapur?

Rama thotë se dëshiron të thotë se ideja ka ardhur fillimisht nga ish-kancelarja gjermane Angela Merkel. Ai thotë se ajo e ndihmoi atë dhe homologun e tij serb Vuçiç për të zhvilluar një marrëdhënie të qëndrueshme pune, “pavarësisht historisë sonë të dhimbjes dhe gjakut”.

Në vitin 2014, thotë ai, kancelarja ftoi gjashtë liderët e Ballkanit Perëndimor në Gjermani, duke e quajtur atë “Procesi i Berlinit”.

“Ajo na tha se ne ishim evropianë, edhe nëse jo ende anëtarë të Bashkimit Evropian. Deri atëherë, ne duhet të përdorim kohën për të menduar së bashku për të ardhmen.”

Pastaj liderët u ulën së bashku në të njëjtën tryezë një herë në vit, për herë të parë në historinë e Ballkanit, thotë Rama.

Dhe gjithmonë në një qytet tjetër evropian – Londër, Paris, Trieste dhe Vjenë. Deri në pensionimin e saj në vitin 2021, kancelarja gjithmonë merrte pjesë personalisht në takime. “Ndryshoi gjithçka”, thotë kryeministri shqiptar.

Ai thotë se gjashtë liderët ballkanikë pranuan gjatë atyre bisedimeve se thjesht nuk janë dakord. Por të gjithë kishin një dëshirë të përbashkët, thotë ai: Të hapnin një epokë të re në histori.