Mbretëresha Elizabeth jetoi një jetë plot me sfida. Aty ku ajo mendonte se froni ishte diçka që definitivisht nuk ishte i saj, babai i saj u bë mbret dhe ajo u përgatit për trashëgiminë. Aty ku ajo mendonte se do të jetonte një jetë pa skandale, disa nga fëmijët e saj u divorcuan, disa u përfshin në çështje trafikimi si Princi Andrew, por edhe të martoheshin përsëri, por për shkak të pozitës së saj e ndaloi diçka të tillë. Ajo donte që nipërit e saj të ishin gjithmonë pranë saj dhe megjithatë Harry e braktisi atë për një jetë “më normale”. Mbretëresha Elizabeth vdiq por la pas një jetë imagjinare.

Mbretëresha Elizabeth, pavarësisht peripecive të jetës së saj dhe trazirave, ishte ajo që mbajti në mënyrë të qëndrueshme për 70 vjet timonin e familjes së saj dhe të Britanisë, edhe nëse kjo e fundit e bëri këtë pa u lejuar të shprehej politikisht vetëm me prestigji dhe vlera dekorative e rolit të saj.

Mbretëresha Elizabeth ka lindur më 21 prill 1926. Në 96 vitet e jetës së saj shumë publike, mund të keni arritur të mësoni gjithçka rreth saj. Ndoshta jo. Këtu janë disa gjëra më pak të njohura për monarken më jetëgjatë në historinë moderne, e cila ndërroi jetë të enjten, më 8 shtator, “në mënyrë paqësore në Balmoral pasdite”, sipas një deklarate nga Buckingham Palace.

Mbretëresha Elizabeth ka lindur në një shtëpi në Londër

Ajo mund të jetë bërë mbretëreshë, por Elizabeta nuk ka lindur në një pallat. Ajo lindi në një shtëpi në Mayfair, një lagje e mirë e Londrës. Shtëpia ku lindi fëmija i parë i Dukës dhe Dukeshës së atëhershme, më vonë Mbreti George dhe Mbretëresha, ishte në numrin 17 të rrugës Bruton. Kjo shtëpi i përkiste gjyshërve të saj nga nëna dhe u shkatërrua përfundimisht në vitin 1937. Tani një ndërtesë zyre qëndron në vend të saj, me një restorant kinez pranë saj.

Të gjithë flisnin për sensin e saj të humorit

Mbretëresha Elizabeth mund të ketë qenë në detyrë, por ajo nuk e humbi kurrë sensin e humorit. Pak para se të shpallej vdekja e saj, një gazetare e BBC-së rrëfeu momentin që kishte takuar një turiste amerikane në Buckingham Gardens, ku po ecte me shaminë e saj dhe asnjë nga pamjet që ishim mësuar ta shihnim. Gazetarja e pyeti nëse ajo e kishte takuar ndonjëherë Mbretëreshën dhe Elizabetha u përgjigj duke treguar burrin që e shoqëronte: “Unë nuk e kam takuar, por ai e ka takuar”.

Princi Harry kishte folur shumë herë edhe pas largimit nga Britania dhe rolit të tij si një anëtar pune i familjes mbretërore për sensin e saj të humorit që i bashkoi dhe që për të ishte tipari i saj më i mirë. Ajo ishte gjithashtu një mimikë shumë e mirë nga pranimi i përgjithshëm i atyre që e njihnin.

Ditëlindjet e saj të shumta

Ajo mund të ketë lindur më 21 prill 1926, por festimet e tyre të shumta mund të ngatërrojnë këdo. Nuk kishte një datë të caktuar për ditëlindjen e saj zyrtare. Ato festoheshin ose të shtunën e parë, të dytë ose të tretë të qershorit dhe data caktohej çdo herë nga qeveria.

Në Australi e festuan ditëlindjen të hënën e dytë të qershorit, ndërsa në Kanada të hënën më afër 24 majit, ditëlindjen e mbretëreshës Viktoria.

Vetëm mbretëresha Elizabeth dhe të afërmit e saj e festuan ditëlindjen privatisht në datën e vërtetë të lindjes së saj. Ajo ishte anëtarja e parë femër e familjes mbretërore që ishte anëtare aktive e forcave të armatosura

Para saj kishte princesha që kishin shërbyer me nder si gjenerale të ushtrisë, por mbretëresha Elizabeth mori një rol më aktiv në forcat e armatosura gjatë Luftës së Dytë Botërore. Në vitin 1945 ajo madje mësoi të drejtonte automjete ushtarake dhe shërbeu në divizionin e grave të Ushtrisë Britanike. Në ditën kur Evropa festoi fitoren mbi nazizmin në Luftën e Dytë Botërore, Mbretëresha Elizabeth doli në rrugët e Londrës për festuar, e veshur me uniformën e saj ushtarake. Në fund të fundit, ajo ishte monarkja, e cila si mbretëreshë është kreu i forcave të armatosura.

Ajo ia kushtoi jetën shërbimit të popullit në ditëlindjen e saj të 21-të

Në vitin 1947, mbretëresha e ardhshme Elizabeth ndërmori turneun e saj të parë në Afrikën e Jugut dhe Zimbabve, me prindërit e saj dhe motrën më të vogël, Princeshën Margaret. Ajo festoi ditëlindjen e saj të 21-të në Cape Town dhe në një mesazh radiofonik për njerëzit e Commonwealth premtoi se do t’i kushtonte jetën shërbimit të interesit publik.

Mbretëresha Elizabeth mori më shumë se 2.5 mijë dhurata martese kur u martua me Princin Philip në 1947

Pasi ajo u fejua me Princin Philip më 9 korrik 1947, të ftuarit e dasmës, si dhe anëtarët e publikut u ftuan nga pallati për të filluar dërgimin e dhuratave të dasmës për të festuar. Kryeministri kanadez, William Lyon Mackenzie King dërgoi antike argjendi dhe një pallto si dhurata zyrtare të dasmës kanadeze.

Qytetarë nga e gjithë bota i dërguan asaj ushqim të konservuar pasi Lufta e Dytë Botërore ishte ende shumë e fundit dhe mungesat e ushqimit ishin të konsiderueshme dhe geta. Princi Philip dhe Mbretëresha Elizabeth u martuan më 20 nëntor 1947 dhe qëndruan së bashku deri në vdekjen e tij. Ata festuan 73 vjet martesë. Së bashku ata patën 4 fëmijë, 8 nipër e mbesa dhe 12 stërnipër.

Ajo ishte monarkja e parë që u kurorëzua në një ceremoni televizive

Më 6 shkurt 1952, Mbreti George vdiq dhe më 2 qershor 1953, Elizabeth u kurorëzua Mbretëreshë në Westminster Abbey. Ajo ishte monarkja e parë që u kurorëzua para kamerave televizive. I gjithë procesi i kurorëzimit, përveç erës së saj, u filmua dhe u transmetua për 277 milionë teleshikues në mbarë botën. Shumë njerëz madje morën televizionin e tyre të parë me këtë rast.

Mbretëresha Elizabeth kishte më shumë se 30 qenë gjatë jetës së saj

Hobi i mbretëreshës përfshinte kalimin e kohës në fshat, hipur në kalë dhe shëtitje me qentë e saj. Raca e saj e preferuar ishte Corgi Uells Pembroke. Corgi i saj, Susan e shoqëroi në muajin e mjaltit, ndërsa një qenush corgi ishte dhurata e familjes së saj në pranverën e 2021. Corgis mbretërore u bënë pjesë e imazhit të saj publik si mbretëreshë. Në fakt, një monedhë britanike e lëshuar në jubileun e saj të artë në 2002, përshkruante Mbretëreshën me një korgi.

Ajo bëri më shumë udhëtime si monarke në histori

Prindërit dhe gjyshërit e Mbretëreshës Elizabeth kishin udhëtuar shumë në Perandorinë Britanike, një zakon që ajo e hoqi. Mbretëresha Elizabeth mban rekordin për shumicën e vendeve të vizituara nga një monarke: Më shumë se 120 vende në 6 kontinente.

Ajo ishte monarkja më jetëgjatë në historinë e Britanisë dhe Komonuelthit

Më 9 shtator 2015 Mbretëresha Elizabeth u bë monarkja më jetëgjatë në historinë e Britanisë dhe Komonuelthit, kur ajo kaloi Mbretëreshën Victoria e cila kishte mbretëruar për 64 vjet.