BBC ka sjellë në mënyrë të shkurtuar se çfarë ka ndodhur ditën e sotme në luftimet në Ukrainë:

– Ukraina thotë se deri në 30 raketa ruse u gjuajtën në një bazë stërvitore ushtarake, pranë kufirit të Polonisë, anëtare e NATO-s, duke vrarë 35 persona.

– Rusia më vonë konfirmoi se kishte kryer sulmet, duke thënë se kishte në shënjestër mercenarë të huaj dhe armë
-Një gazetar amerikan, Brent Renaud, u qëllua për vdekje jashtë Kievit, në vdekjen e parë të raportuar të një gazetari të huaj në konflikt.

-Negociatorët ukrainas dhe rusë dhanë vlerësimet e tyre më optimiste për përpjekjet për t’i dhënë fund luftimeve, duke folur për përparimin, por nuk dhanë detaje

Më shumë se 2,100 banorë të Mariupolit tashmë dihet se janë vrarë, sipas zyrtarëve në qytetin e rrethuar juglindor. Kryqi i Kuq thotë se “koha po mbaron” për të shpëtuar civilët e dëshpëruar në qytet.

– Mbikëqyrja globale bërthamore thotë se linja e energjisë elektrike në uzinën bërthamore të Çernobilit është riparuar dhe do të lidhet të hënën. Më herët, autoriteti bërthamor i Ukrainës tha se energjia tashmë ishte rivendosur dhe sistemet e ftohjes po funksiononin normalisht.

Vlen të theksohet se nesër do të mblidhen delegacionet e të dyja vendeve dhe do të shihet se si do të shkojë ecuria e luftës.