Numri i njerëzve që dihet se kanë vdekur në Siri dhe Turqi ka tejkaluar 15,000 ndërsa përpjekjet e shpëtimit vazhdojnë për të tretën ditë.

Dy tërmetet që goditën të hënën janë bërë shpejt më vdekjeprurësit në Turqi që nga viti 1999, kur 17,000 vdiqën dhe numri pritet të vazhdojë të rritet.

Organizata Botërore e Shëndetësisë vlerëson se shifra përfundimtare do të jetë afër 20,000.

Në një konferencë për shtyp pak çaste më parë, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se 8,574 vdekje janë regjistruar tani në vend.

Sot në mëngjes, ekipi vullnetar i shpëtimit të Helmetave të Bardha shkroi në Twitter më shumë se 1,280 njerëz kishin vdekur në zonat e kontrolluara nga kryengritësit në Siri, me 2,600 të tjerë të plagosur.

Në pjesët e kontrolluara nga qeveria të vendit, numri i të vdekurve është 1,250, u raportua të ketë thënë ministri sirian i shëndetësisë nga gazeta shtetërore e lajmeve al-Ikhbariya.

Në total, të paktën 11.104 persona kanë humbur jetën.

Mijëra ndërtesa të shembura në të dy vendet dhe agjencitë e ndihmës po paralajmërojnë për pasoja “katastrofike” në veriperëndim të Sirisë, ku miliona njerëz të cenueshëm dhe të zhvendosur tashmë po mbështeteshin te mbështetja humanitare.

Përpjekjet masive të shpëtimit janë duke u zhvilluar me komunitetin global që ofron ndihmë në operacionet e kërkimit dhe rikuperimit. Ndërkohë agjencitë kanë paralajmëruar se viktimat nga fatkeqësia mund të rriten ndjeshëm.