Rusia është akuzuar nga Britania, SHBA, Franca, Shqipëria, Irlanda dhe Norvegjia për krime lufte në Ukrainë. Këto shtete janë bërë së bashku për të mbledhur faktet dhe provat për krimet e luftës së shkaktuar nga Putin.

Sipas Guardian, gjashtë vendet sfiduan Rusinë përpara një takimi të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ndërsa sekretarja e jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss, tha se tani kishte “prova shumë, shumë të forta” të krimeve të luftës që kryheshin nga forcat ruse.

“Vladimir Putin është pas tyre. Në fund të fundit është një çështje e gjykatës penale ndërkombëtare që të vendosë se kush është apo jo një krim lufte dhe që ne të sjellim provat.”-tha Truss.

Punonjësit e shpëtimit vazhduan të kërkojnë nëpër rrënoja për të mbijetuar nga një sulm ajror rus në një teatër në qytetin ukrainas të rrethuar të Mariupolit, ku qindra njerëz ishin strehuar.

Oleksii Reznikov, ministri i mbrojtjes i Ukrainës, e përshkroi pilotin që bombardoi teatrin në Mariupol si një përbindësh. Fjala “fëmijë” ishte pikturuar me alfabet të madh rus në tokë jashtë ndërtesës së teatrit me çati të kuqe për të paralajmëruar avionët luftarakë.

Duke folur përmes lidhjes video me një komitet eurodeputetësh, Reznikov, i cili ka udhëhequr delegacionin ukrainas në bisedimet e paqes me Rusinë, tha se hapi i parë për çdo marrëveshje ishte një armëpushim i menjëhershëm, por ai kishte frikë se Kremlini së pari do të duhej të mposhtej në betejë.