Deri në orët e mesditës Shqipëria do të jetë në mbizotërimin e kthjellimeve dhe kalimeve të pakta të vranësirave. Ndërsa në vijim, vranësirat do të zhvillohen në të gjithë vendin duke sjellë reshje shiu në të gjithë territorin e vendit.

Në mbrëmje parashikohen rrebeshe shiu në të gjithë vendin tonë.

Temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore prej 9 deri në 33 gradë celcius.

Era do të fryjë nga drejtimi veriperëndimor me një shpjetësi prej 35 km/h duek krijuar në det një dallgëzim prej 3 ballësh.