Arben Ahmetaj për RAI 3 : Rama priti njerëzit e mafias në zyrë, lidhjen e bën Ergys Agasi , çfarë bën Massimo D’Alema në Shqipëri

Televizioni italian “Rai 3” do vijojë me publikimin e investigimit të radhës ku hidhen akuza për lidhjen e fortë të qeverisë shqiptare me krimin dhe korrupsionin, si dhe kampet e refugjatëve në Gjadër dhe Shëngjin.

Në emisionin e sotëm pritet të publikohet edhe intervista e regjistuar me kryeministrin Edi Rama.

Ndërkohë, ish-zvkryeministri Arben Ahemtaj ka dhënë një intervistë për median italiane, konkretisht për Giorgio Mottola, ku denoncon se kryeministri Edi Rama takohej me bosët e karteleve mafioze në zyrën e tij.

“Kam takuar drejtues mafioz në zyrën e tij në godinën e qeverisë, i kam parë”, është shprehur ish-zvkryeministri. 

Ahmetaj pretendon se marrëdhëniet ndërmjetësohen nga një sipërmarrës nga Durrësi, Ergys Agasi, një biznesmen, në sektorin e duhanit dhe djali i një ish-deputet i fuqishëm socialist.

“Grupet kriminale marrin kontrata, pastrojnë paratë në Shqipëri me ndërtim. Ata koordinohen me Edi Ramën”, mësohet të ketë thënë Ahmetaj.

Shkrimi i plotë:

Giorgia është e bindur se akuzat e qeverisë për bashkëpunim e Ramës me mafian shqiptare janë propagandë e pastër.

Megjithatë, kryeministrja rrezikon të djegë dorën në zjarr. Në hetimin “Fshati shqiptar” të cilin “Report” do ta transmetojë sonte, ne kemi mbledhur dëshminë e ish-zëvendëskryeministrit shqiptar, Arben Ahmetaj, krahu i djathtë i Edi Ramës.

Një vit e gjysmë më parë ndaj tij ishte paralajmëruar urdhër-arresti për korrupsion në një hetim për inceneratorë që bënë gjysmën e qeverisë të dridhej. Për të shmangur burgun, Ahmetaj u arratis në Zvicër dhe nga një një njeri i besuar i Ramës, tashmë është një nga më akuzuesit e tij. Ahmetaj zbuloi rolin jetësor të mafies në ekonominë dhe politikën shqiptare: “Grupet kriminale marrin kontrata, pastrojnë paratë në Shqipëri me ndërtim. Ata koordinojnë me Edi Ramën”, u shpreh ai. 

Sipas akuzave të ish-zëvendëskryeministrit të arratisur, Rama do të kishte marrëdhënie direkte me krerët e klanit. 

“Kam takuar drejtues mafioz në zyrën e tij në godinën e qeverisë, i kam parë”, tha thënë Ahmetaj. 

Ahmetaj pretendon se marrëdhëniet ndërmjetësohen nga një sipërmarrës nga Durrësi, Ergys Agasi, një biznesmen, në sektorin e duhanit dhe djali i një ish-deputet i fuqishëm socialist.

Në intervistën e gjatë për “Report”, Rama hedh poshtë ankesat duke e cilësuar si të pabesueshëm ish-krahun e tij të djathtë:

“Njerëzit të mos merren seriozisht. Politika shqiptare nuk është e ndotur nga mafia”. Mirëpo pak kohë më parë në zyrën e Ramës u zhvillua një mbledhje, nga e cila “Report” mund t’i tregojë bosët mafiozë aty.

Unë kam parë me sytë e mi prova fotografike, në të cilat mori pjesë Luftar Hysa, i konsideruar nga autoritetet kanadeze si një nga ricikluesit kryesorë të “Kartelit Sinaloa”.

Dy muaj pas bisedës me kryeministrin shqiptar, biznesmeni mori licencën për të hapur një kazino në një hotel luksoz në Vlorë. “E pashë një herë dhe më pas kurrë”, është mbrojtja e Ramës. Shqipëria nuk është tokë e lakmuar vetëm për klanet mafioze shqiptare.

Vitet e fundit kanë kërkuar shumë sipërmarrës italianë pasuri përtej Adriatikut. Mes tyre edhe Massimo D’Alema. “Report” zbuloi se vitin e kaluar ish-kryeministri hapi një firmë lobimi A&I në Tiranë, ku deri pak muaj më parë kompanitë e reja nuk paguanin asnjë taksë.

“Në Shqipëri merren me kriptovaluta”, thotë Ahmetaj. E pyetur nga Report, D’Alema e mohon. Në Tiranë, megjithatë, në vitin 2019 hapi dyert “Consulcesi Tech”, një kompani që inauguroi një fond të specializuar për investime në kriptovaluta në Maltë.

“Consulcesi” i referohet Massimo Tortorella, ish-partner i D’Alemws në kantinën e tij. Në vitin 2019, D’Alema dhe Rama pagëzuan së bashku fillimin e aktiviteteve në Tiranë nga Consulcesi Tech, duke marrë pjesë në një konferencë. 

Arben Ahmetaj për RAI 3 : Rama priti njerëzit e mafias në zyrë, lidhjen e bën Ergys Agasi , çfarë bën Massimo D’Alema në Shqipëri
Arben Ahmetaj për RAI 3 : Rama priti njerëzit e mafias në zyrë, lidhjen e bën Ergys Agasi , çfarë bën Massimo D’Alema në Shqipëri