Ka përparim në hetimin e vrasjes së Anila Ruçit, kujdestares dhe pastrueses 38-vjeçare shqiptare, e ekzekutuar të mërkurën me thikë në fyt në shtëpinë e saj në Scaldasole në provincën e Pavias në Itali.

Karabinierët arrestuan Osman Bilyhun, 30 vjeç, një shqiptar, i cili jetonte me viktimën, që aktualisht ruhet në Poliklinikën San Matteo në Pavia, ku ndodhet në spital që nga mbrëmja e së mërkurës pasi ka marrë plagë me thikë.

Pas marrëjes në pyetje gjatë natës në spital janë ngritur dyshime duke e arrestuar. Ai njihej si vëllai i viktimës, por në fakt nuk është i tillë.

Karabinierët po përpiqen të rindërtojnë edhe njëherë skemën e ngjarjes edhe pse deri më tani nuk ka asnjë pistë konkrete. Dëshmia e Osman Bilhyut mund të jetë vendimtare për të kuptuar atë që ndodhi.